Montowanie czerpnia powietrza

Czerpnia powietrza – o czym trzeba pamiętać?

Przy wentylacji ważny jest każdy element, począwszy od jej początku – punktu poboru świeżego powietrza. Taką rolę w instalacjach odgrywa czerpnia powietrza, która jest na tyle powszechna, że niemal niezaueważalna. Jej działanie będzie efektywne tylko wówczas, gdy zostanie prawidłowo zainstalowana. O czym więc trzeba pamiętać przy montażu czerpni? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi.

Czerpnia powietrza stosowana jest w układach wentylacji mechanicznej. Wspiera pracę urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Jak działa czerpnia powietrza?

Podstawowym zadaniem czerpni powietrza jest zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz. Dodatkowo zabezpiecza ona wlot kanału wentylacyjnego przed opadami i śniegiem. Całość składa się z:

  • kratki zewnętrznej,
  • skrzynki rozprężnej,
  • kołnierza niezbędnego do podłączenia kanału.

Czarpnia powietrza

Osłona z siatki chroni przed dostaniem się do kanału ewentualnych większych zanieczyszczeń.

Gdzie zamontować czerpnię?

Dla zapewnienia efektywnego poboru powietrza przez czerpnie kluczowe jest odpowiednie ich usytuowanie. Niewskazany jest na przykład montaż w pobliżu miejsca, w którym ulatnia się zużyte powietrze. Podobnie jest z sąsiedztwem zakończenia instalacji gazowej. Jaka lokalizacja jest zatem optymalna?

Czerpnie powietrza z powodzeniem można montować na połaci dachowej. Trzeba jedynie pamiętać – uwzględniając obecność na przykład kominów czy anten – o zachowaniu odpowiednich odstępów. Niezbędne jest minimum 40 cm od powierzchni dachu oraz 6 metrów od wylewek wentylacyjnych. Druga opcja to czerpnie powietrza na ścianie bocznej albo w gruncie. Szczegółowy opis prezentuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ważne, by czerpnia powietrza usytuowana w gruncie znajdowała się przynajmniej 2 metry ponad jego powierzchnią, nie bliżej niż 1,5 metra od wyrzutni powietrza i 8 metrów od zgrupowania miejsc postojowych aut.

O czym jeszcze pamiętać przy montażu?

Godna polecenia jest przede wszystkim czerpnia ścienna ulokowana w pewnym oddaleniu od okien i, jeśli to możliwe, od strony nawietrznej budynku, gdzie możliwy jest maksymalny przepływ powietrza. Będzie to korzystne w sytuacji, gdy rekuperatory nie będą pracowały. Jeśli do czerpni trudno dostrzec od zewnątrz, lepiej zrezygnować z kratek – z czasem ilość substancji zanieczyszczających spowoduje dodatkowy opór i hałas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kobieta wypoczywa w hotelu z usługami SPA nad morzem Previous post Jak wybrać hotel z zabiegami SPA?
Wytrzymałe ogrodzenie dookoła domu Next post Ogrodzenia murowane, drewniane czy systemowe? Jaki płot wybierzesz?