Drzwi przesuwne mogą również odgrywać element dekoracyjny

Drzwi przesuwne – gdzie warto zamontować?

Drzwi przesuwne to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu miejscach w domu. Zobacz, gdzie warto zamontować takie drzwi i co można dzięki temu zyskać.

Szafy do klasycznych i nowoczesnych wnętrz

Szafa i drzwi przesuwne to bardzo oczywiste skojarzenie i dlatego w tym zestawieniu znajduje się na pierwszym miejscu. Drzwi przesuwne montuje się zarówno w szafach gotowych, jak i tych projektowanych na indywidualne zamówienie. Szafy z drzwiami przesuwnymi częściej widuje się w nowoczesnych wnętrzach oraz wszędzie tam, gdzie jest za mało miejsca na drzwi uchylne. Można je zamontować także w szafach do wnętrz klasycznych i retro. Warunkiem jest odpowiednie do stylu dobranie frontów.

Jako częściowa przesłona regału

Drzwi przesuwne dobrze sprawdzają się jako maskownica przy regałach, których część zagospodarowana jest jako strefa robocza – np. na biurko z komputerem. To rozwiązanie często widuje się w małych mieszkaniach, w których trudno wygospodarować miejsce na gabinet. Wówczas do regału przystawia się krzesło i można pracować jak przy klasycznym biurku. Nad komputerem mogą stać np. segregatory z dokumentami. Po pracy wystarczy przesunąć drzwi i ta część regału staje się niewidoczna. Czasem drzwi przesuwne służą do zamaskowania telewizora i sprzętu multimedialnego.

Zabudowa pod schodami

Przestrzeń pod schodami warto zagospodarować na dodatkową szafę. Jeśli chodzi o dobór drzwi, trzeba przyznać, że będzie to miejsce wyjątkowe: ze względów praktycznych najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwane, ale ze względów architektonicznych część z nich będzie musiała być uchylna. Takie połączenie drzwi przesuwnych z uchylnymi jest możliwe pod warunkiem, że zostanie zastosowany uniwersalny profil umożliwiający zamontowanie dwóch różnych rodzajów drzwi. To ważne, bo mimo różnic w otwieraniu, po zamknięciu całość powinna wyglądać na jeden kompletny monolit.

Przejście do kuchni połączonej z salonem

W kuchni otwartej na salon z oczywistych powodów nie da się zamontować klasycznych drzwi. Czasem jednak zachodzi potrzeba oddzielenia kuchni od salonu. Jeśli wejście jest szerokie, tradycyjne drzwi się nie sprawdzą, natomiast jak najbardziej można zamontować w takim wejściu drzwi przesuwne podwieszane. Dlaczego podwieszane? Bo takie drzwi nie mają dolnego toru, a więc nie tworzy się coś w rodzaju progu, na który nie można stanąć.

Pojedyncze drzwi przesuwne Komandor mogą mieć nawet półtora metra szerokości. Nietrudno policzyć, że dwoma skrzydłami uda się zamknąć przejście szerokie na trzy metry. Takie drzwi nie tylko będą pełniły funkcję praktyczną, ale też staną się oryginalną dekoracją.

Przejście między dwoma niedużymi pomieszczeniami

Klasyczne drzwi uchylne mają to do siebie, że kiedy są otwarte, zabierają sporo cennej przestrzeni. Także na ich otwieranie i zamykanie trzeba zarezerwować trochę miejsca. W wąskich przejściach lub na styku dwóch niedużych pomieszczeń bardzo często nie ma miejsca na klasyczne drzwi, natomiast drzwi przesuwne podwieszane sprawdzą się doskonale. Warto rozważyć zamontowanie drzwi przezroczystych lub półprzezroczystych, wówczas oba wnętrza zostaną wizualnie połączone, a przez to zyskamy odczucie większej przestronności.

Drzwi przesuwne do szafy w garderobie

Garderoby mają to do siebie, że zazwyczaj są stosunkowo nieduże, ale to niejedyny powód, dla którego warto zamontować w garderobianej szafie drzwi przesuwne, chociaż niewątpliwie oszczędność miejsca ma znaczenie. Jednak warto wykorzystać jeszcze jedną możliwość – zamontowanie w szafie garderobianej drzwi przesuwnych z lustrem nie tylko optycznie powiększy wnętrze, ale też pozwoli z tego lustra cały czas korzystać. W przypadku drzwi uchylnych z lustrem trzeba je cały czas otwierać i zamykać przy przymierzaniu kolejnych ubrań, co jest mało komfortowe.

O ile drzwi do szafy w sypialni lub przedpokoju mają zazwyczaj nieprzezroczyste drzwi, to w garderobie jak najbardziej można wybrać transparentne. Dzięki temu od razu widać, gdzie znajdują się poszczególne ubrania i akcesoria, nie trzeba otwierać każdego skrzydła szafy lub szaf, by znaleźć jedną rzecz.

Wąski przedpokój lub długi korytarz – szafa tylko z drzwiami przesuwnymi

Przedpokoje i korytarze mają to do siebie, że ich kubatura jest mocno ograniczona. O ile zmieszczenie samej szafy nie stanowi problemu, to już szafa z otwartymi drzwiami w wielu przypadkach nie ma racji bytu. Tu po raz kolejny ratunkiem okazuje się szafa z drzwiami przesuwnymi. W przedpokoju będzie to szafa stanowiąca podręczną garderobę – zastępczyni tradycyjnych wieszaków montowanych przy drzwiach.

W długich korytarzach także praktyczniej jest zamontować szafy z drzwiami przesuwnymi. W ciągu komunikacyjnym często otwierane drzwi uchylne mogłyby zaburzać swobodę przemieszczania się. Drzwi przesuwne nie stanowią problemu, w ich przypadku korzystanie z szafy nie oznacza trudności z przejściem obok niej.

Źródło: https://www.komandor.pl

One thought on “Drzwi przesuwne – gdzie warto zamontować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Morze Bałtyckie. Previous post Co warto zobaczyć w Jastrzębiej Górze?
Biuro. Next post Remonty powierzchni biurowych