Zamontowana hydroizolacja w fundamentach domu

Hydroizolacje – dlaczego mają tak duże znaczenie?

Wilgoć jest czynnikiem niezwykle szkodliwym dla konstrukcji murów, ścian i podłóg. W dłuższej perspektywie czasu może powodować nawet ich osłabienie, co jest czynnikiem niebezpiecznym dla mieszkańców. Rozwiązaniem tego problemu jest hydroizolacja. Występująca w różnych formach, skutecznie chroni podłogi i ściany przed działaniem wilgoci. Czy wiesz, dlaczego jest tak istotna? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest hydroizolacja?

Hydroizolacja to ochronna powłoka, której celem jest zabezpieczenie danej powierzchni przed szkodliwym działaniem wilgoci. W zależności od potrzeb, materiałem hydroizolacyjnym może być papa, folia bądź blacha ze stali nierdzewnej czy blacha ocynkowana. Hydroizolacje dzielą się na kilka rodzajów, a przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Bardzo ważny jest stopień obciążenia działaniem wilgoci czy wody w danym miejscu. Poza tym, pod uwagę bierze się typ danego budynku, kształt czy sposób jego użytkowania.To wszystko ma ogromne znaczenie i wpływ na wybór właściwej formy hydroizolacji.

Zastosowanie hydroizolacji

Hydroizolacje najczęściej stosuje się w pomieszczeniach położonych na poziomie lub poniżej poziomu gruntu, a więc np. w piwnicy. Hydroizolacja pozioma to zabezpieczenie ścian, natomiast hydroizolacja pionowa jest zabezpieczeniem podłogi. Pomieszczeniami, w których hydroizolacje wykorzystywane są najczęściej są łazienki, kuchnie, toalety, a także obiekty usługowe. Szczególnie narażone są te pomieszczenia, w których do zmywania podłogi używa się dużych ilości wody.

Dlaczego hydroizolacja jest aż tak ważna?

Hydroizolacja jest bardzo istotnym etapem prac budowlanych. Biorąc pod uwagę np. pomieszczenia wykafelkowane, trzeba pamiętać, że fugi między kafelkami nie są ochroną przed przenikaniem wilgoci. Wilgoć, która przez dłuższy czas będzie przenikać do wnętrza murów, spowoduje wystąpienie pleśni, osadu który trudno jest usunąć, a do tego może prowadzić do występowania grzybów. Szczególnie starannie należy zaizolować okolice brodzika czy wanny, a więc przestrzenie, gdzie działanie wody jest zdecydowanie największe. Hydroizolacja podłogi natomiast jest pewnego rodzaju ochroną przed zalaniem np. w sytuacji awarii pralki. Warto wiedzieć, że hydroizolacja chroni nie tyle pomieszczenie, w jakim jest wykonana, ale całą konstrukcję budynku. Jeżeli mury budynku będą poddane działaniu wilgoci przez długi czas, stracą swoje właściwości, a w efekcie stają się o wiele mniej stabilne. W perspektywie dłuższego czasu, może być to wręcz zagrożeniem zawalenia się budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowoczesne mieszkanie w niskiej zabudowie Previous post Mieszkania w niskiej zabudowie w zielonej okolicy – czy warto?
Czarna lampka stołowa stoi na stole Next post Najlepsze lampki stołowe dla ciebie