teren wokół domu

Jak zagospodarować terenu wokół domu?

Przestrzeń wokół domu to nie tylko wizytówka, ale również miejsce do spędzania wolnego czasu. Planując zagospodarowanie terenu wokół domu należy uwzględnić takie jego części jak podjazd, ogrodzenie dopasowane do całokształtu, ogród taras czy altana. Wszystko zależy od oczekiwań inwestora oraz wielkości działki. Podstawa, aby przyjęte rozwiązania umożliwiały wygodne przemieszczanie się po działce oraz parkowanie.

Podjazd, strefa wejścia i taras

Podjazd do domu musi umożliwiać wygodny podjazd oraz parkowanie auta. Brama wjazdowa, aby spełniała swoją funkcję powinna mieć minimum 3 metry szerokości. Podjazd musi być wykonany z materiałów charakteryzujących się dużą odpornością. Jest codziennie narażony na działanie czynników atmosferycznych czy zagrożony zaplamieniem olejem. Ważne, aby zapewniał przenikanie wody do gruntu. Ogrodzenie pełni wieloraką funkcję. Przede wszystkim wytycza granice, chroni przed spojrzeniami sąsiadów, niechcianymi gośćmi oraz reprezentuje posesję. Ważne, aby ogrodzenie pasowało wizualnie do domu. Taras pełni zazwyczaj funkcję przedłużenia salonu, gdzie chętnie spędzamy wolny czas. W jego otoczeniu powinny znajdowały się rośliny. Zagospodarowanie tarasu najlepiej podzielić na strefy. Należy wyróżnić strefę z leżakami i wygodnymi siedziskami, umożliwiająca relaks w wolnych chwilach. Jeżeli domownicy lubią spożywać posiłki na świeżym powietrzu, powinna zostać wydzielona strefa ze stołem i krzesłami. W przypadku rodzin z małymi dziećmi w niedalekiej odległości warto zaplanować plac zabaw.

Dom w stylu eko

Rosnąca świadomość i troska o środowisko sprawia, że znaczna część inwestorów, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska oraz koszty eksploatacji domu korzysta z nowoczesnych ekologicznych technologii. Należą do nich rekuperacja zapewniająca oszczędną i komfortową wentylację, pompa ciepła do ogrzewania domu, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne oraz zbiornik na deszczówkę i przydomowa oczyszczalnia ścieków. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są rozwiązaniem stosowanym w miejscach, gdzie brak zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Posiadanie własnej oczyszczalni spośród wymienionych eko rozwiązań w sposób szczególny ingeruje w przestrzeń wokół domu. Wybierając miejsce dla przydomowej oczyszczalni należy pamiętać, że jej usytuowanie na działce musi spełniać pewne wymagania. Jako podstawowe należy wymienić możliwość podjazdu obsługi asenizacyjnej w celu w wywozu osadu nadmiernego oraz zachowanie minimum dwóch metrów od granicy działki. Osad nadmierny z przydomowej oczyszczalni ścieków wywozi się 1-2 razy na rok. Sprawia to, że eksploatacją oczyszczalni jest zdecydowanie tańsza od szamba, a inwestycja zwraca się już po kilku latach. Ciekawą propozycję posiada firma Traidenis-Pol Sp. z o.o. w postaci przydomowej biologicznej oczyszczalni NV. Urządzenie NV posiada wyjątkowo mocny zbiornik wykonany z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym. Dlatego oczyszczalni NV być montowana pod terenem przyjezdnym np. na wjeździe do domu, co pozwala na ograniczenie miejsca montażu. Ponadto oczyszczalni NV wyróżnia się brakiem osadnika gnilnego, w którym zachodzą beztlenowe procesy rozkładu zanieczyszczeń, którym towarzyszy powstawanie brzydkich zapachów. Dlatego przydomowa oczyszczalnia NV jest bezzapachowa, a wysoka jakość urządzenia potwierdzona jest 20-letnią gwarancją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

płyty fotowoltaiczne Previous post Jakie są korzyści z instalacji fotowoltaicznej?
pomiar talii Next post Odchudzanie – smacznie, skutecznie i bezpiecznie