Kwitnący sadziec plamisty

Sadziec plamisty 'Atropurpureum’ – sadzenie i pielęgnacja

Sadziec plamisty 'Atropurpureum’ jest najbardziej wystawnym spośród około 50 gatunków sadźca. Należy on do rodziny astrowatych. Atropurpureum posiada eliptyczne, ciemnozielone liście o postrzępionych brzegach. purpurowoczerwone pędy i piękne wiśniowe kwiaty.

Bylina charakteryzuje się szybkim wzrostem zatem w miarę upływu czasu tworzy pokaźną kępę. Osiąga wysokość nawet do 2m i z pokroju przypomina krzew. Sadziec najokazalej prezentuje się w okresie od lipca do października kiedy to przypada okres jego kwitnienia. Bylina ta jest łatwa w uprawie i mało wymagająca dlatego też nawet mało doświadczony ogrodnik będzie mógł cieszyć się z jej uprawy. Jest to roślina długowieczna.

Przygotowanie stanowiska

Sadziec plamisty lubi glebę wilgotną i żyzną. Przed posadzeniem należy upewnić się czy:

  • gleba jest przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta lub próchnicza,
  • wilgotna bądź umiarkowanie wilgotna,
  • zasadowa lub lekko zasadowa (chociaż w lekko kwaśnej czy obojętnej też sobie poradzi).

Roślina lubi miejsca nasłonecznione toteż przed posadzeniem należy wybrać odpowiednią lokalizację z dużą dostępnością światła. W półcieniu bylina również sobie poradzi ale niestety słabiej kwitnie. Następnie dokładnie pozbywamy się wszelkich chwastów z podłoża aby nie zabierały wody, składników pokarmowych czy światła. Można też użyć agrowłókniny ograniczając tym samym rozrastanie się chwastów w przyszłości.

Sadzenie

Rozmnażanie byliny odbywa się wegetatywnie przez podział mocno rozrośniętych karp lub przez sadzonki pędowe. Możliwe jest także rozmnażanie przez wysiew nasion na wiosnę, a po upływie czterech tygodni przesadza się ją do większych doniczek.

Sadzenie rośliny w ogrodzie rozpoczynamy od wykopania dołka. Powinien być on o szerokości około 30 cm oraz głębokości od 20 do 45cm aby swobodnie wsadzić roślinę i obsypać dookoła ziemią. Można do tego użyć łopaty lub szpadla. Przed wsadzeniem wskazane jest namoczenie doniczki w wodzie przez około 15-30 min aby bryła korzeniowa była dobrze nasiąknięta. Skrócenie korzeni pobudzi ukorzenienie rośliny w nowym miejscu i spowoduje że sadziec plamisty lepiej się przyjmie i bardziej odżywi.

Uprawa

Sadziec plamisty jest prosty w pielęgnacji:  tolerancyjny wobec pH gleby, mrozoodporny, jego podłożem może być substrat torfowy nawet z  zawartością gliny.

W czasie wzrostu zalecane jest mineralizacja nawozem wieloskładnikowym. W przypadku gruntów przepuszczalnych podajemy połowę dawki  w 2-tygodniowych odstępach czasu. Wskazane jest stosowanie raz w okresie wegetacyjnym nawozów o przedłużonym działaniu. Zalecane jest nawożenie wiosenne od  końca marca do początku kwietnia i nawożenie letnie w maju. Aby utrzymać prawidłowy wzrost rośliny nawóz powinien zawierać podstawowe związki takie jak fosfor, azot i potas. Przed zimą dokonujemy cięcia rośliny nad samą ziemią. Najlepiej dokonać tego pomiędzy październikiem a końcem listopada. Zaschnięte byliny mogą bowiem stać się źródłem zakażeń grzybowych.

Poza nawożeniem pielęgnacja rośliny wymaga jedynie usuwania wiosną uschniętych pędów .Można je łatwo wyłamać u podstawy lub obciąć sekatorem. Każdego roku wyrasta mnóstwo nowych pędów zakończonych kwiatami, które  przyciągają wzrok z dużej odległości.Dzięki swoim  sztywnym łodygom które nie łamią się pod ciężarem kwiatostanów nie wymaga dodatkowych podpór. .

Sadziec plamisty jest całkowicie odporny na mrozy, dlatego też bez problemu przetrwa zimę i jest polecany do sadzenia w całej Polsce. Jest również odporny na wszelkie choroby i szkodniki jednak najbardziej zagrażającym dla tej rośliny szkodnikiem są mszyce, które osłabiają roślinę i przenoszą choroby wirusowe i grzyby. Dlatego jeśli na roślinie pojawią się powyższe szkodniki to niestety konieczny będzie oprysk chemiczny lub ekologiczny.

Przeznaczenie

Sadziec plamisty doskonale  nadaje się do sadzenia nad oczkami wodnymi i w ogrodach naturalistycznych. Doskonale współgra  na rabacie z. krwawnicą, zawilcem japońskim i wysokimi gatunkami ozdobnych traw. Doskonale sprawdzi się jako szybkie osłonięcie nieatrakcyjnej architektury np. murów. Będą one doskonałą ozdobą każdego wnętrza jako kwiaty do wazonu lub po zasuszeniu jako suche bukiety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dmuchany materac Previous post Dmuchane łóżka – niezawodność i wygoda
Pryskanie pola Next post Opryskiwanie – jak dobrać komponenty do swojej maszyny