Coraz częściej buduje się szamba przydomowe w ogródku działkowym

Szamba w ogródkach działkowych

Choć wszystko zmierza w kierunku ekologicznym i coraz częściej używa się przydomowych oczyszczalni ścieków, szamba nadal są jednym z najpopularniejszych sposobów zbierania wytwarzanych ciekłych zanieczyszczeń. Zbiorniki na odpady płynne, popularne szamba, doskonale nadają się do budynków mieszkalnych, a nawet przemysłowych. Zbiorniki na wodę o odpowiedniej wielkości mogą być używane do regularnego i rzadkiego usuwania odpadów. Oczywiście można również używać pomp głębinowych w szambach.

Decyzja administracyjna w sprawie szamba

Budowa szamba z pewnością wymaga pozwolenia, ponieważ szambo jest klasyfikowane jako konstrukcja. O pozwolenie możesz ubiegać się po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu wakacyjnego. W ostatnich latach władze gminy prowadziły rygorystyczne kontrole budowlane mające na celu sprawdzenie, czy prace budowlane są zgodne z wymogami prawnymi. W przypadku stwierdzenia niespełnienia obowiązujących przepisów i norm konstrukcja szamba może zostać zawieszona do czasu rozładunku.

Szamba w ogródkach działkowych – wymagania

Najważniejszym wymaganiem jest zachowanie odpowiedniej odległości od pewnych punktów:

  • 2 metry od granicy działki, drogi
  • 15 metrów od studni

Kolejną ważną kwestią jest głębokość, na jakiej powinno znajdować się szambo – minimalna głębokość wynosi 40-50 cm. Każde szambo musi być wyposażone w otwory wentylacyjne, prowadzące na wysokość co najmniej 50 cm od podłoża i szczelnie przykryte.

Szamba w ogródkach działkowych – rodzaje

Każdy rodzaj szamba ma swoje zalety. Zbiornik betonowy można z powodzeniem stosować. Pamiętaj jednak, aby wybrać szambo połączone specjalną zaprawą przeciw zamarzaniu. Bardzo popularne są zbiorniki betonowe, których elementy łączone są z pianką. Niestety po pewnym czasie ma zdolność utleniania i przez to przecieka. Odpowiednie władze, które wykryją wyciek szamba, grożą ogromną grzywną, a właściciel będzie zobowiązany do usunięcia usterki, co jest równoznaczne z dodatkowym kosztem usunięcia szamba.

Plastikowe szamba są również bardzo lekkie – są znacznie łatwiejsze w montażu w porównaniu do zbiorników betonowych. Nie wymagają nieporęcznego sprzętu – z powodzeniem można zainstalować szambo z siłą ludzką, co jest niewątpliwie zaletą w pracach dystrybucyjnych.

Sprawdź też pompy do szamba na https://www.dostudni.pl/pompy-do-szamba,c77.html.

Szambo w ogródkach działkowych – pojemność

Należy dokładnie rozważyć wybór pojemności szamba. Oczywiście wybór zależy od spodziewanej ilości ścieków generowanych i transportowanych do szamba. Czasami trudno to określić, a zdarza się, że wybrana pojemność szamba nie spełnia oczekiwań użytkownika. Dla tych, którzy produkują bardzo mało ścieków w ogrodzie, zalecamy użycie małego szamba. Wystarczy 1m³ wody. Mała pojemność szamba ma swoje zalety i wady. Zaletą jest niewątpliwie to, że koszt zakupu zbiornika paliwa jest niski, a nakład pracy potrzebny do montażu jest znacznie mniejszy. Minusem jest jego opróżnianie … wiele firm sanitarnych nie chce pompować niewielkiej ilości ścieków, bo to im się nie opłaca.

Artykuł powstał przy wsparciu https://www.dostudni.pl.

One thought on “Szamba w ogródkach działkowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pompa zanurzeniowa to bardzo przydatny element przy budowie domu jednorodzinnego Previous post Czym kierować się przy zakupie pompy zanurzeniowej?
Wady i zalety bram aluminiowych. Next post Bramy aluminiowe: zalety, zastosowanie, wzory