Jasne sypialnia z płytkami na podłodze

Czas na gruntowny remont – jak się do niego przygotować i o czym pamiętać?

Remont w domu to prawdziwa rewolucja, zwłaszcza jeśli dotyczy całego mieszkania. Logistycznie może być to trudne do wykonania w jednym czasie, dlatego trzeba zaplanować prace krok po kroku. Jak przygotować się do gruntownego remontu i o czym należy pamiętać? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Po pierwsze: zaplanuj, które pomieszczenia remontujesz najpierw

Przed przystąpieniem do gruntownego remontu warto zaplanować kolejność prac. Najpierw najlepiej zabrać się za przestrzenie najbardziej pracochłonne. Na pewno kuchnia i łazienka powinny być remontowane jako pierwsze. Kolejność nie jest tak ważna, jednak gdy planuje się wiercenie w ścianach, montaż podtynkowy czy wymianę instalacji, z pewnością warto zabezpieczyć podłogę, chyba że i ona przeznaczona jest na straty. Zajęcie się najpierw pracami, których skutkiem ubocznym jest sporo kurzu, pyłu i gruzu sprawia, że po wykończeniu tych miejsc ma się znacznie mniej pracy, jeśli chodzi o sprzątanie. Na pewno musimy zabezpieczyć się na czas wykonywania przyłączeń instalacji wodnej, gdyż dostęp do wody będzie wtedy uniemożliwiony. Warto zadbać o zatrudnienie fachowców, aby takie prace zostały wykonane jak najszybciej. Dobre planowanie kolejności prac sprawi, że będziemy mieć połowę mniej pracy, a jednocześnie nie zniszczymy tego, co zostało już wykonane.

Po drugie: pozbądź się starych mebli

Na pewno trzeba zastanowić się, które meble chce się zatrzymać, a które chce się utylizować bądź też sprzedać. Warto zadbać o to zawczasu. Wynajęcie samochodu, który zabierze meble do utylizacji bądź magazynu będzie konieczne. To co ma zostać zachowane lub sprzedane trzeba oczywiście dobrze zabezpieczyć. Zatem zaopatrzenie w folie stretch oraz taśmy pakowe będzie niezbędne. Warto przynajmniej na miesiąc przed remontem zamieścić ogłoszenia ze zdjęciami mebli, które chce się oddać lub sprzedać. W ten sposób będzie można znaleźć nabywców i zanim zabierzemy się za remont pozbędziemy się wszystkiego, co nam już niepotrzebne. Danie meblom „drugiego życia” czy to poprzez ich odrestaurowanie czy oddanie w dobre ręce jest dobrym pomysłem, gdyż dzięki temu postępujemy ekologicznie.

Po trzecie: najpierw ściany, potem podłogi. Wybieramy materiały

Gdy już kwestie kolejności prac i mebli mamy odhaczone na naszej liście, przychodzi czas na wybór odpowiednich materiałów do wykończenia wnętrz. Jeśli nie ma się ściśle określonych preferencji, warto zdecydować się na najtrwalsze materiały. Płytki ścienne, odpowiednio dobrane, gwarantują trwałe wykończenie na wiele lat. Najlepiej zdecydować się na gres, który jest nienasiąkliwy, łatwy w czyszczeniu, a jednocześnie występuje w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Takie płytki ścienne mogą imitować wiele różnych materiałów, od drewna, przez kamień, aż do metalu, zatem można je dopasować do bardzo wielu aranżacji. Warto podkreślić, że wykonanie tego rodzaju wykończenia nie jest też bardzo skomplikowane. Na ściany w dużych, otwartych przestrzeniach sprawdzą się spieki kwarcowe, czyli płytki gresowe wielkoformatowe. W ich przypadku używa się bardzo cienkich spoin, które są niemal niewidoczne. Ponadto są również stosunkowo cienkie, a jednak bardzo wytrzymałe, dlatego doskonale sprawdzają się do wykończenia ścian. Jeśli łączymy płytki z pomalowaną ścianą, to najlepiej sprawdzają się farby zmywalne silikonowe lub akrylowe. Oczywiście najpierw zajmujemy się ścianami, a później podłogami, nigdy odwrotnie. Dzięki temu nie musimy marnować dodatkowego materiału zabezpieczającego podłogi i swojego cennego czasu. Także na podłogi gres doskonale się sprawdzi, zwłaszcza jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku odpowiednie będą również płytki lvt.

Po czwarte: zamów meble przez internet, nie trać czasu na chodzenie po sklepach

Ostatnim akcentem zawsze jest składanie mebli i ich odpowiednie ustawienie, tak by zapewnić ergonomię. Jednak zanim dojdzie do pracy przy montowaniu i składaniu poszczególnych części, meble trzeba zamówić. Nie warto w tym celu udawać się do sklepu, zwłaszcza, że oferta w internecie jest bardzo różnorodna. Można uzyskać szczegółowe informacje na temat wymiarów, kolorów i materiałów, a także obejrzeć zdjęcia z katalogów. Wybór jest znacznie większy niż w sklepach stacjonarnych i mamy pewność, że znajdziemy coś, co spełni nasze oczekiwania. Na koniec wszystko zostaje dowiezione pod drzwi.

Przygotowanie się do remontu wymaga najpierw dokładnego przemyślenia tematu, a następnie zakupienia odpowiednich materiałów i narzędzi. W przypadku bardziej skomplikowanych prac warto zatrudnić specjalistów, aby w razie niepowodzenia nie stracić podwójnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nalewanie wody do szklanki Previous post Filtry do wody z kranu – po co filtrować wodę w swoim domu?
Biała huśtawka z różową narzutą i poduszką Next post Pokój dziecka w stylu vintage – wybieramy przesłonę okienną.