kompresor bezolejowy

Dlaczego kompresor bezolejowy jest dobrym zakupem?

Kompresor bezolejowy jest niezwykle użytecznym urządzeniem, które wykorzystanie znajdzie w wielu obszarach pracy: w placówkach farmaceutycznych, przemyśle spożywczym, gabinetach stomatologicznych, a nawet w domowym zaciszu. Ich cicha natura pracy oraz wolne od oparów powietrze sprawiają, iż omawiane tutaj urządzenie świetnie sprawdza się w takich właśnie miejscach. Poniżej, przyjrzymy się bliżej zaletom wynikającym z jego użytkowania oraz specyfikacji sprzętowej. Podamy również kilka praktycznych porad, które mogą okazać się pomocne w korzystaniu z takiego urządzenia.

Co powinieneś wiedzieć o kompresorze bezolejowym?

Dla lepszego zrozumienia specyfiki wyróżnionego tutaj sprzętu, warto skonfrontować go najpierw z jego bliźniakiem.

Różnica między kompresorem olejowym a bezolejowym

Wszystkie kompresory powietrza zasysają powietrze za pomocą tłoka, po czym jest ono kompresowane w komorze. W celu uzyskania maksymalnej efektywności, poszczególne komponenty tłoka powinny być odpowiednio nasmarowane olejem lub w inny sposób zabezpieczone przed tarciem. Takie działania zapobiegają niepożądanym wzrostom temperatury oraz jego ścieraniu, dzięki czemu działanie urządzenia jest w ogóle możliwe. Różnica między jednym rodzajem kompresora a drugim polega właśnie na sposobie przeciwdziałania potencjalnym szkodom spowodowanych tarciem. Otóż kompresor olejowy, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje w tym celu smarowanie olejem. Jednak omawiane przez nas urządzenia takiego smarowania nie potrzebuje. Zapobieganie negatywnym skutkom tarcia odbywa się w tym przypadku dzięki pokryciu cylindra teflonową powłoką. Takie rozwiązanie umożliwia optymalną pracą kompresora.

Zalety

Kompresor bezolejowy ma swoje szczególnie mocne strony, którymi warto zasugerować się przy wyborze odpowiedniej maszyny. Przyjrzyjmy się im bliżej.

  • Koszty eksploatacji – ze względu na mniej skomplikowaną konstrukcję, jest on znacznie tańszy w eksploatowaniu od swojego olejowego bliźniaka.
  • Łatwa konserwacja – dzięki fabrycznej aplikacji teflonu na wrażliwe części kompresora, użytkownik urządzenia nie musi martwić się o aspekt wymiany oleju.
  • Mobilność – prosta konstrukcja, wymagająca mniej części powoduje, iż kompresor nie wykorzystujący oleju jest znacząco lżejszy niż kompresor olejowy. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest go przenosić z miejsca na miejsce.
  • Nie powoduje zanieczyszczeń powietrza – dzięki braku potrzeby odprowadzania jakichkolwiek zanieczyszczeń, urządzenie jest przyjazne środowisku i nie zatruwa powietrza. Jest to szczególnie istotne, gdy kompresor używany ma być, np. w gabinecie stomatologicznym lub na potrzeby przemysłu farmaceutycznego. Żadne niepożądane opary nie będą ulatywały z naszej maszyny.
  • Bezpieczeństwo – kompresory olejowe wymagają instalacji specjalnych separatorów oleju, których stosowanie zawsze niesie ze sobą ryzyko awarii. W przypadku omawianego przez nas urządzenia, owe ryzyko znika. Dlatego właśnie można bez obaw używać go, np. w domu lub garażu.

Właśnie dzięki tym cechom, bezolejowe kompresory są tak popularne. Poszczególne maszyny mają również swoją własną specyfikę. Warto więc poczytać nieco więcej o różnych egzemplarzach, np. tutaj: https://kompresory.org/pol_m_Sprezarki-tlokowe_Bezolejowe-153.html.

Jak dbać o kompresor bezolejowy?

Jak już było wspomniane, konserwacja omawianego urządzenia nie jest skomplikowana. Warto jednak pamiętać o kilku rutynowych zabiegach, które wydłużą żywotność kompresora.

  • Osuszanie zbiornika sprężarki – powietrze, które jest zasysane przez kompresor zawiera parę wodną, która pod ciśnieniem skrapla się wewnątrz zbiornika. Po każdym użyciu należy pamiętać o odprowadzeniu z niego wody przez specjalny zawór, znajdujący się najczęściej na dolnej stronie kompresora.
  • Wymiana filtru powietrza – filtry powietrza w kompresorach należy regularnie wymieniać. Wiele modeli umożliwia również ich czyszczenie, jednak po takim zabiegu koniecznie trzeba wysuszyć go przed ponownym montażem.
  • Sprawdzenie wizualnej kondycji – warto przed każdym użyciem obejrzeć kompresor z zewnątrz, gdyż po dłuższym czasie użytkowania w okolicach zbiornika może pojawić się niepożądana rdza.

Podsumowanie

Jak widzisz, kompresor bezolejowy to świetne narzędzie, znajdujące swoje zastosowanie na wielu obszarach. Jeśli chciałbyś go nabyć upewnij się, że kupujesz go w sprawdzonym sklepie. Pamiętaj o zasadach odpowiedniej konserwacji kompresora, gdyż zdecydowanie wydłużą one żywotność urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pryskanie pola Previous post Opryskiwanie – jak dobrać komponenty do swojej maszyny
sad jabłkowy Next post Rozpylacze sadownicze