Piękne pomarańczowe lilie posadzone w ogrodzie

Jak sadzić kwiaty, kiedy nie masz o tym zupełnie pojęcia? Przydatne rady dla początkujących ogrodników

Zakładanie ogrodu i sadzenie kwiatów, gdy nie ma się o tym pojęcia może być trochę problematyczne. Oczywiście na mieszankach ziemi ogrodowej albo nawozów można znaleźć pewne informacje, jednak nie jest ich dużo. Jeśli nie chcesz popełnić prostych błędów, przeczytaj nasz poradnik dla początkujących ogrodników.

Pamiętaj, by wybrać odpowiednie stanowisko i przygotować ziemię ogrodową

Przed sadzeniem wybranych gatunków musisz sprawdzić jaką glebę preferują. Większość preferuje próchniczą i przepuszczalną, ale są też takie rośliny, które dobrze czują się w wilgotnych warunkach, zatem koniecznie trzeba to sprawdzić. Istotne znaczenie ma też odczyn gleby. Można go sprawdzić stosując specjalne odczynniki. Wtedy wiadomo, czy daną glebę należy wzbogacić o kompost, gdy chce się uzyskać odczyn bardziej kwaśny czy może raczej postawić na wapnowanie, czy chce się uzyskać odczyn bardziej zasadowy. Ważna jest także przepuszczalność. Gdy masz do czynienia z ziemią zbitą i gliniastą, to na pewno trzeba ją wymieszać ze sporą ilością piasku, aby poprawić jej struturę. Z kolei piaszczystą glebę należy po prostu wzbogacić o ziemię ogrodową. Najlepsza dla roślin jest gleba piaszczysto-gliniasta. Dla każdej rośliny istotne znaczenie ma stanowisko. Większość roślin kwitnących preferuje stanowiska słoneczne. Niektóre mogą rosnąć także w półcieniu. Są też rośliny cieniolubne i takie można wybierać na położony po północnej stronie ogrodu skalniak.

Dla roślin ciepłolubnych wybierz sadzenie w doniczkach i ekspozycję na tarasie, a na czas zimy w domu

Gdy chcesz stworzyć ogród w stylu boho z nutą egzotyki i wybrać do niego np. palmy, to oczywiście ich sadzenie w gruncie się nie sprawdzi. Wszelkie rośliny ciepłolubne czy egzotyczne należy sadzić w doniczkach. Owe doniczki można umieścić na tarasie. Dla wielu roślin, zwłaszcza sukulentów istotne znaczenie ma warstwa drenażowa i tutaj doskonale sprawdza się keramzyt. Oczywiście dla roślin, które nie znoszą zastojów wodnych trzeba wybrać doniczki z otworami, a także stawiać na umiarkowane podlewanie. Rośliny egzotyczne na czas zimy muszą trafić do domu. Trzeba zatem przygotować im odpowiednie miejsce. Warto wiedzieć, że są rośliny egzotyczne bardziej wytrzymałe, a wśród nich należy wymienić juki karolińskie, bambusy czy agawy.

Posadzona lilia w ogrodzie

Rośliny cebulowe takie jak lilie do ogrodu sadź w odpowiednim terminie i z dodatkowym zabezpieczeniem

Popularnym wyborem jeśli chodzi o kwiaty do ogrodu są lilie. Te piękne kwiaty powinny znaleźć się na słonecznym stanowisku. Trzeba jednak postawić na odpowiedni sposób sadzenia takich roślin, a mianowicie zapobiec wyjadaniu cebul choćby przez nornice. Jak to zrobić? Wystarczy lilie ogrodowe sadzić w specjalnych koszyczkach z tworzywa sztucznego. Warto wiedzieć, że cebulki kwiatowe przed zasadzeniem trzeba zaprawić w preparacie grzybobójczym, dzięki temu można ograniczyć ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Lilie do ogrodu pięknie będą prezentować się na rabatach. Trzeba sadzić je na określonej głębokości, najlepiej we wrześniu, ewentualnie na początku października. Są również takie gatunki lilii ogrodowych, które sadzi się w kwietniu i maju. Dołek do sadzenia powinien mieć głębokość około 15 lub 20 cm.

Na rabacie zaplanuj nasadzenia tak, by rośliny ze sobą nie konkurowały, wybierz też „strażników” do ochrony przed szkodnikami

To jeszcze nie wszystko, co warto wiedzieć na temat sadzenia kwiatów w ogrodzie. Warto wiedzieć, że tworząc rabatę, dobrze jest postawić na piętrowe nasadzenia. Zatem na końcu sprawdzą się rośliny najwyższe, a z przodu najniższe. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę by dane gatunki miały podobne wymagania glebowe. Istotne znaczenie ma również to by nie pojawiły się na rabacie rośliny ekspansywne, które zdominują inne przez szybkie rozprzestrzenianie się i rozkrzewianie. Na rabacie powinno być jeszcze miejsce dla „strażników”, czyli kwiatów, które chronią inne gatunki przed szkodnikami. Najbardziej popularne są aksamitki zwane też „śmierdziuszkami”. Można postawić też na miętę i inne rośliny, które mogą pełnić taką funkcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zebrane pomidory z ogrodu leżą w drewnianej skrzynce Previous post Sadzonki pomidorów – od rozsady po sadzenie pomidorów do gruntu. Jak dobrze przygotować ogródek?
Duży, ocieplony dom jednorodzinny Next post 6 sposobów, które pozwalają na oszczędności w domu