Zamontowane i zadbane rynny na dachu domu jednorodzinnego

Jak sprawić by rynny służyły wiele lat? Oto kilka sposobów.

Systemy rynnowe są codziennie narażone na szereg różnych zagrożeń o charakterze chemicznym, biologicznym i fizycznym, które z biegiem czasu mogą doprowadzić do zniszczenia ich struktury. Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są rynny stalowe. Jak je chronić, by służyły przez wiele lat?

Jak właściwie i bezpiecznie montować rynny?

To, jak długo rynny będą spełniały swoją funkcję, zależy w głównej mierze od sposobu ich montażu. Rynny stalowe należy montować tak, aby na ich powierzchni nie pozostawały żadne zarysowania i pęknięcia. Większość z nich posiada specjalną powłokę ochronną, którą łatwo zarysować podczas montażu. Dlatego tuż po zainstalowaniu systemu orynnowania warto go sprawdzić pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Kolejnym wyzwaniem dla rynien stalowych jest… miedź. Jest to pierwiastek, który znacząco przyspiesza proces degradacji stali. Zaleca się zatem, by rynny stalowe nie znajdowały się w bliskim sąsiedztwie elementów miedzianych. Co więcej, woda spływająca do rynien nie powinna mieć wcześniej kontaktu z miedzą.

Rynny i ich konserwacja

Dla zachowania pierwotnych właściwości rynien stalowych niezbędna jest ich właściwa konserwacja. Proces ten warto wykonywać dwa razy do roku, to jest wczesną wiosną i jesienią. Konserwację należy rozpocząć od usunięcia z rynien wszystkich zalegających w nich ciał obcych. Dopiero po uzyskaniu pełnej drożności można przejść do dalszych etapów, to jest:

  • kontroli mocowań systemów rynnowych,
  • analizy stanu rynien pod kątem pęknięć i korozji,
  • sprawdzenia wypoziomowania orynnowania,
  • sprawdzenia jakości połączeń między elementami systemu rynnowego.

W przypadku wykrycia pęknięcia w powłoce lub warstwie lakierniczej należy je oczyścić, a następnie pokryć farbą i specjalnym, uzupełniającym lakierem. Korozję na rynnach warto usunąć za pomocą papieru ściernego. Dzięki niemu powierzchnia rynny będzie zmatowiona, przez co łatwiej będzie można pokryć ją farbą i lakierem.

Jak bezpiecznie myć rynny?

Udrażnianie rynien nie ogranicza się jedynie do usunięcia z nich wszelkich ciał stałych. Wręcz przeciwnie — równie ważne jest, aby dokładnie oczyścić ich wewnętrzną powierzchnię. Można to robić miękką ściereczką, szczotką lub myjką ciśnieniową. Nie należy używać w tym celu żadnych ostrych przedmiotów (z wyjątkiem wspomnianego zmatowienia powierzchni), gdyż mogą one uszkodzić delikatną powłokę lakierniczą rynien. Do usuwania zabrudzeń warto wykorzystać dedykowane środki. Dzięki temu można mieć pewność, że struktura rynny będzie nie tylko czysta, ale też odpowiednio zabezpieczona na przyszłość.

Utrzymanie w czystości rynien stalowych i plastikowych pozwoli cieszyć się nimi przez wiele długich lat. Nie można zapominać, że podczas konserwacji rynien bardzo ważne jest zachowanie wszystkich zaleceń bezpieczeństwa. Bądź co bądź, mowa tu o pracach wykonywanych na wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kobieta naprawia samochód korzystając z odpowiednich klei Previous post Jakie kleje sprawdzą się przy naprawie samochodu?
Kobieta korzystając z tableta zarządza swoim smart house Next post Smart home – jak zacząć przygodę z inteligentnym domem?