Wstawianie szyby okiennej

Jak wygląda wymiana szyby w oknie?

W wyniku różnych zdarzeń niezbędna może okazać się wymiana szyby w oknie. W zależności od sytuacji uszkodzoną taflę szkła może wymienić szklarz. Jeśli chodzi o nieprzewidziane zdarzenia naprawa szyb, może obejmować m.in. akty wandalizmu. Do uszkodzenia okien dochodzi w wyniku uderzenia gradu lub gałęzi drzew. Czasem szyba okienna wymaga wymiany w wyniku zdarzeń z udziałem dzieci. Zbyt mocne uderzenie piłką w szybę może nią uszkodzić. Zdarzają się też sytuacje, gdzie naprawa jest wykonywana z powodu uszkodzenia przy transporcie urządzeń wielkogabarytowych, m.in. szaf lub mebli.

W przypadku większości typów zdarzeń naprawa samej szyby jest możliwa. Na kilku przykładach opowiemy, jak wygląda usługa wymiany szyby okiennej. Czego można się spodziewać w trakcie wymiany? Z jakimi kosztami należy się liczyć? Na zakończenie spróbujemy stworzyć krótkie podsumowanie w formie punktowej. Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Szyba zespolona — jak ją wymienić?

Nowoczesne szyby w oknach są stworzone z kilku warstw. W zależności od modelu możemy posiadać szyby okienne podwójne lub potrójne. Ich montaż jest konieczny z uwagi na nowe przepisy dot. budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego. Z uwagi na oszczędność energetyczną przepisy zalecają montaż szyb z podwójnym przeszkleniem. Jest to warunek konieczny, który poza przestrzeganiem przepisów prawa ma swoje zalety.

Im więcej warstw w oknach, tym ogrzewanie domu staje się łatwiejsze. U większości producentów montuje się od 2-3 rodzajów szkła. Należy do nich m. in: szkło typu float, szkło powlekane, szkło hartowane. Opcjonalnie stosuje się warstwę szkła z laminatem. Pomiędzy warstwami szkła wtłacza się wypełnienie w postaci gazów szlachetnych. Należą do nich m.in. argon. Wolne przestrzenie mogą być wypełnione warstwą powietrza. W celu zabezpieczenia okien przed wilgocią w miejsca wypełnień nakłada się specjalistyczne absorbenty.

Poza rodzajami warstw warto powiedzieć o samej konstrukcji. Stelaż pod okna zespolone musi posiadać wolne miejsca pod gazy, absorbenty czy powietrze. W celu oddzielenia wolnych warstw od tafli szkła stosuje się ramki dystansowe. Do scalenia całej konstrukcji wykorzystuje się masy uszczelniająco-klejące. Za ich pomocą szkło, ramki tworzą spójną całość. Dzięki czemu gaz nie ma prawa wydostać się z przestrzeni powietrznych. Tak przygotowane okna trafiają do bezpośredniego montażu.

W przypadku uszkodzenia np. szyby zewnętrznej, okna zespolone podlegają całkowitej wymianie. Nie ma możliwości wymiany pojedynczej szyby, gdyż cały system mógł ulec uszkodzeniu. Taka sytuacja może się zdarzyć nawet podczas wymiany. Gaz znajdujący się wewnątrz może się ulotnić, co w konsekwencji prowadzi do strat energetycznych dla poszczególnego pomieszczenia w domu. Demontaż całego pakietu jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem.

Warto wiedzieć!

Przy zakupie należy zwracać uwagę na jakość szyb. Zakup okien powinien odbywać się u renomowanych producentów. Mamy wówczas pewność, że montowana szyba posiada wszelkie normy jakościowe. Najważniejszym aspektem jest obecność argonu w szybach okiennych. Gaz ten jest skutecznym izolatorem cieplnym. Za jego przyczyną okna mogą chronić wnętrza przed napływem mas zimnego powietrza. Wielu nieuczciwych producentów na oknach PCV stosuje specjalne nalepki. Ich celem jest poświadczenie, że zakupiony produkt ma w swoim składzie wypełnienie argonem. Niestety nalepka ma nie wiele wspólnego z rzeczywistością. Dlatego warto weryfikować producentów pod kątem legalności certyfikatów.

Wymiana okien PCV — kto podejmie się wyzwania?

Naprawa okien można zlecić szklarzowi. Usługi szklarskie pozwalają na bardziej zindywidualizowany wybór pod kątem wypełnień ram dystansowych. Jak wygląda to w praktyce? Szklarz jest w stanie wykonać okna o dowolnym zestawieniu szkła. Poza kształtem ram można wybrać sobie rodzaj szkła (hartowane, float albo powlekane). Istnieje wybór pod kątem gazu od zwykłego powietrza po argon. Profesjonalny serwis okien prowadzą liczni producenci. W razie konieczności wymiany szyby okiennej możemy zgłosić się o pomoc do producenta. Te dwie możliwości mają swoje zalety i wady.

Naprawa okien u szklarza pozwala na indywidualizacje w dziedzinie zleceń. Można otrzymać nową regulację o artystycznym kształcie. W przypadku zakupu usług u producenta serwis okien może odbywać się bez regulacji. Otrzymamy szybę okienną zespoloną bez usług montażowych, co może być problemem. Nie każdy ma możliwości na samodzielny montaż, gdyż wymaga to posiadania sprzętu i dodatkowej siły roboczej. Do zakupu okien PCV należy doliczyć czas realizacji zamówienia. Naprawa okien produkowanych masowo może odbyć się stosunkowo szybko. Zamówienie okien o nietypowym kształcie u szklarza sprawia, że czas realizacji usługi może być znacznie dłuższy. Warto wspomnieć o jakości usługi, która znacząco może się różnić.

Jak wygląda ceny za wymianę okna PCV?

W przypadku wymiany okien z ramą plastikową możemy zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowca. Czynność ta nie jest nad wyraz skomplikowana. Jednakże w przypadku problemów z oknem w trakcie lub tuż po zamontowaniu ciężko będzie dochodzić swoich praw. Taka sytuacja może się wydarzyć podczas transportu. Mowa tu o gwarancji na nowy sprzęt. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem szyby okiennej wraz z montażem.

Dzięki temu unikniemy problemów ze szkłem złej jakości. Koszt usługi waha się w granicach od 100 złotych za metr kwadratowy. Przy regulacji okien serwisant poradzi sobie z dość powszechnymi błędami początkujących montażystów. Jest nim m.in. przekoszenie ramy. W wyniku montażu ramy może dojść do pewnych nierówności. Na przykład okno może szurać przy zamykaniu albo nie będzie się domykać. Doświadczeni fachowcy wiedzą jak poradzić sobie z tego typu usterką.

W przypadku stosowania wypełnienia cena nieco wzrasta. W zależności od użytego gazu (powietrze, argon) koszt okien będzie relatywnie wyższy. Do standardowego pakietu montażu będziemy musieli zapłacić kolejno:

 • 120-130 zł/m3 – w przypadku szyb standardowych z wypełnieniem powietrza,
 • 150-170 zł/m3 – za szkła z niską emisyjnością z wypełnieniem argonem.

Cena przekłada się na realne zalety, które możemy zaobserwować w rachunkach za ogrzewanie.

Inne możliwości montażu szyby

W czasie montażu nowej szyby można zamontować:

 • Żaluzje wewnątrz szyby — do ochrony szyby przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 • Szyby z piaskowanym (nieprzejrzystym) witrażem np. w łazience. W tworzeniu tego typu rozwiązania składa się z jednej szyby. W celu zmniejszenia przestrzeni pomiędzy szybami wykorzystuje się grubsze szkło.
 • Szyby antywłamaniowe – z uwagi na sporą wagę konstrukcji (szyba jest dwa razy ciężka od standardowej) wymaga się montażu mocnych zawiasów. Do tego warto pamiętać o solidnej ramie. Inaczej może dojść do pęknięcia samej szyby.
 • Szprosy wewnętrzne — element oddzielający szyby od wolnej przestrzeni.

Podsumowanie

Wymiana szyby w oknie
Źródło: Freepik.com
 • Do celów montażowych lepiej używać nowych okien zespolonych. Wymiana jednego ze szkieł np. float może skończysz się niższą szczelnością systemu.
 • Okna można zamawiać u szklarza lub producenta. W pierwszym przypadku mamy 100% pewność, że fachowiec dokona usługi montażowej. Opcja druga jest optymalnym rozwiązaniem dla złotej rączki.
 • Szyby z argonem (poza nalepką) powinny posiadać specjalną certyfikacje – zwiększa to wiarygodność producenta.
 • Samodzielny montaż wymaga dużej sprawności w zakresie wykonywania szeregu czynności, gdyż w trakcie pracy może dojść na usterek, tj. stłuczenia szyby w czasie transportu albo mało precyzyjne założenie ramy.
 • Cena montażu okien waha się w granicach do 120 złotych za metr kwadratowy.
 • Cena samego zakupu okna może wynosić do 130 za okno standardowe. W przypadku wypełnień z argonu cena może dojść do 200 złotych za metr kwadratowy.
 • W czasie montażu okien można zdecydować się na dodatkowe elementy, tj. żaluzje, szprosy, szyby piaskowane albo antywłamaniowe.

 

One thought on “Jak wygląda wymiana szyby w oknie?

 1. Pamiętajmy, że cena szyby uzależniona jest od jej powierzchni. Jeśli jest to duża pojedyncza szyba lub są to okna starego typu, nakład pracy przy montażu będzie inny. Ceny uzależnione są także od rejonu kraju, w którym zamówimy usługę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowoczesne wnetrze w domu Previous post Aranżacja wnętrz nowoczesnych – o czym należy pamiętać?
Taras w domu wykonany z desek kompozytowych Next post Deski kompozytowe jako idealny materiał do wykonania tarasu