Budowlańcy przygotowują się do wylania betonu na fundament

Jaki beton na fundament warto wybierać podczas budowy domu

Fundamenty stanowią podporę dla całego domu i dlatego istotne jest, żeby budować na stabilnej konstrukcji. Z tego powodu powstaje wiele artykułów, które dotyczą tego, jaki beton na fundament wybrać. Warto jednak ten temat śledzić, gdyż nie nie ma tutaj miejsca na błędy. Budowa domu to poważna inwestycja i trzeba wszystko zaplanować, żeby zrobić to poprawnie.

Budowanie z wytrzymałych materiałów

Istnieją pewne elementy, na których nie można oszczędzać, jeśli mowa o budowie domu. Należy do nich beton fundamentowy. Istnieją mieszanki, które występują w różnych proporcjach, a więc jednocześnie zróżnicowane parametry wytrzymałościowe. Popularnym błędem jest wykorzystanie mieszanki o zbyt dużej ilości wody, a to wiąże się z problemem długiego zastygania materiału oraz może powodować w niektórych sytuacjach dodatkowe uszkodzenia. Beton z dowozem najczęściej posiada odpowiednie właściwości, ale nadal warto zwrócić uwagę, że podstawowym parametrem jest wytrzymałość na ściskanie. Jeśli stosowany materiał posiada mniej niż 20MPa, to nie powinno się go wykorzystywać do tak poważnej konstrukcji, jaką jest fundament budynku.

Klasa betonu jako pomoc w wyborze odpowiedniego materiału

Zastanawiając się jaki beton na fundamenty wybrać, warto zwrócić uwagę na jego klasę. Jest ona pewnym świadectwem, które określa jakość materiału budowlanego. Klasa konsystencji pomoże określić, że surowiec nie będzie zbyt długo się spajał. Najczęściej stosuje się ten parametr na poziomie S3 lub S4. Beton z dowozem zwykle posiada wszelkiego rodzaju oznaczenia, które pomagają nam zdobyć informacje o jakości. Jak wspomniano wcześniej, podstawowym parametrem jest wytrzymałość na ściskanie. Ta również określana jest za pomocą klasy. Większa ilość spoiwa (a jednocześnie mniejsza ilość wody) to mocniejszy materiał. Podstawowe rozróżnienie dzieli beton na ciężki, zwykły i lekki. Wytrzymałość na ściskanie określamy obecnie poprzez oznaczenie C. Jako te o wysokiej jakości określamy te z liczą większą niż 50. Beton z dowozem posiada również klasę ekspozycji.

Podpowiedzi odnośnie wyboru betonu

Podczas podjęcia decyzji o tym, jaki beton na fundament wybrać, konieczne jest określenie proporcji pomiędzy różnymi kwestiami wytrzymałościowymi do finansów, których wymaga inwestycja. Ważne jest również określenie samej ilości. Znacznie łatwiejsze jest to w przypadku płyty fundamentowej, gdyż wtedy trzeba po prostu wypełnić całą objętość. To wszystko jednak są konkretne wyliczenia. Budowa domu nie jest łatwa i nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Parametry fundamentów również znajdują się w planach. Beton z dowozem powinien w takiej sytuacji po prostu spełnić oczekiwania, które są stawiane parametrom wytrzymałościowym. Najprościej mówiąc, wytrzymałość na ściskanie powinna być większa niż 20MPa, klasa konsystencji co najwyżej S4, a klasa ekspozycji o parametrze XC2. To jednak ogólne zasady, a w przypadku każdego projektu należy rozpatrywać wszystkie aspekty indywidualnie. Budowa domu to przecież skomplikowany proces, a fundament stanowi jego stabilizację.

wskazówki na wybór betonu na fundamenty w skrócie:

  • wytrzymałość na ściskanie: co najmniej 20MPa;
  • klasa konsystencji: S4 lub niższa;
  • klasa ekspozycji: XC2.

One thought on “Jaki beton na fundament warto wybierać podczas budowy domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mężczyzna muruje Previous post Szybkie murowanie – jakie materiały budowlane się do tego nadają?
klinkiet Next post Szukasz ciekawego kinkietu do domu? Sprawdź lampy Artemide