Zamontowana antana z kablem na dachu domu

Jaki kabel antenowy użyć do anteny telewizyjnej?

Kable antenowe, znane również jako kable koncentryczne, dostępne są w różnych przedziałach cenowych, grubościach oraz jakości. Wraz z rozwojem technologii instalacjom antenowym stawiane są coraz większe wymagania, w wyniku czego pojawia się coraz więcej zewnętrznych źródeł szumu, które mogą zakłócać sygnał telewizyjny. Dlatego ważne jest, aby instalacja antenowa była zgodna ze standardem. Pomaga to zapewnić użyteczną instalację antenową bez szumów. Niewłaściwie wykonana instalacja antenowa charakteryzuje się słabym sygnałem lub nawet jego całkowitym brakiem.

Kabel antenowy – jakość kontra cena.

Kiedy musisz wykonać instalację antenową, najważniejszy jest kabel antenowy – zwany również kablem koncentrycznym, w przeciwnym razie nie uzyskasz połączenia. Jednak daleko mu do wszystkich rodzajów kabli antenowych, które są użyteczne, a jakość i cena odgrywają dużą rolę.

Kabel antenowy musi być dobrej jakości. Nie pomoże to, że wykonałeś najlepszą na świecie instalację aż do gniazdka, a potem wybrałeś gorszy kabel biegnący od anteny wprost do telewizora. Widać to na sygnale. Jest naprawdę duży wybór kabli antenowych przeznaczonych do połączenia gniazda antenowego z telewizorem.

Gdzie powinniśmy ułożyć kable?

Nie ma znaczenia, jak zdecydujesz się ułożyć kabel. Możesz umieścić go na suficie lub w rurach w ścianach. Należy jednak upewnić się, że kabel nie jest uszkodzony, ponieważ pogarsza to właściwości kabla i może powodować zakłócenia. Przede wszystkim upewnij się, że kabel nie pęka podczas ciągnięcia go po domu. Pęknięcie niszczy kabel i być może także żyłę kabla w środku.

Jeśli kabel ma być ułożony w ścianie – na przykład murowanej, kabel należy ułożyć w rurze, ponieważ nie należy murować bezpośrednio na kablu. Zaleca się jednak, aby kabel był zawsze układany w rurach, ponieważ w razie potrzeby łatwiej jest go zmienić.

W przypadku wątpliwości skorzystaj z fachowej pomocy.

Nie chcesz sam wskoczyć do nowej instalacji antenowej? Skorzystaj z pomocy elektryka! Dzięki niemu ty zaoszczędzisz sobie zmartwień, że podłączysz coś nie tak. Zostaw to specjaliście, który zna się na swojej pracy.

Szeroki wybór kabli antenowych.

Najczęściej spotykane kable antenowe, m.in. dla radia i telewizji, charakteryzują się tym, że są zawsze dobrze ekranowanymi kablami koncentrycznymi 75 Ohm, z dołączonymi typami gniazd zgodnie z przeznaczeniem (IEC, SMA, F-socket itp.). Taki kabel koncentryczny może być również używany do przesyłania cyfrowych sygnałów audio i analogowych sygnałów obrazu, ale tutaj najczęściej występują one w innych grubościach, gdzie nadaje się do celów AV.

Z innych typów używany jest koncentryczny kabel antenowy 50 Ohm. Anteny Wi-Fi i starsze systemy radiowe.

Jakich złączy antenowych potrzebujesz?

Najpopularniejszymi złączami antenowymi używanymi zarówno w telewizorach, jak i radiach FM są tradycyjne koncentryczne złącza IEC w złączach męskich i żeńskich. Złącza F służą przede wszystkim do samej instalacji antenowej przy podłączaniu wzmacniaczy antenowych, rozgałęźników itp., a także do instalacji satelitarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rower gravelowy stoi na ścieżce w lesie Previous post Jaki rower gravelowy wybrać?
Prowadzenie szkolenie z zakresu BHP Next post Zalety outsourcingu BHP