Rower gravelowy stoi na ścieżce w lesie

Jaki rower gravelowy wybrać?

Rowery cieszą się ogromną popularnością w Polsce. To nie tylko sposób na ekologiczny i zdrowy tryb życia, ale także na przyjemny oraz szybki dojazd do pracy, czy sklepu. Na rynku istnieje duży wybór różnego rodzaju jednośladów. Wybór odpowiedniego jest istotnym zagadnieniem, gdyż od niego zależy komfort jazdy.

Uniwersalny środek transportu

Rower gravelowy charakteryzuję się tym, że nadaje się do każdych warunków jazdy, czy to w terenie zurbanizowanym, czy w ternie pozamiejskim. Najlepiej jednak odnajdują się na drogach szutrowych (stąd ich inna nazwa: rowery szutrowe), leśnych duktach, czy na leśnym terenie. Rowery gravelowe damskie oraz rowery gravelowe męskie nadają się także do poruszania się po mieście, zastępując rowery treningowe lub dla kolarzy. Jednoślad ten daje możliwość jazdy praktycznie na każdej nawierzchni. Jeżeli jednak chce się zakupić rower gravelowy, należy zapoznać się z informacjami oraz specyfikacją danego modelu, gdyż to od tego zależeć będzie komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru gravelowego?

Chociaż przeważnie rowery gravelowe są unisex, to jednak w niektórych przypadkach płeć użytkownika może wpływać na jego parametry. Niektóre firmy np. Canyon czy Cannondale posiadają w swojej ofercie rowery gravelowe damskie. Charakteryzują się one inną geometrią, jednak nie różni się ona bardzo od mniejszych rozmiarów pozostałych modeli. Istotną kwestią jest to, że rower gravelowy damski wyróżnia się krótszą korbą, węższą kierownicą oraz siodełkiem przystosowanym dla kobiet. Natomiast rowery gravelowe męskie są skonstruowane w taki sposób, jak większość standardowych modeli. Na co więc jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Rama roweru

To jeden z najważniejszych elementów, z których składa się jednoślad. Rower gravelowy męski oraz rower gravelowy damski charakteryzuje się niżej położoną mufą suportu, łagodniejszą geometrią oraz większym rozstawem kół. Praktycznie każda rama w szutrówkach przystosowana jest do montażu błotników oraz bagażników. Posiada także mocowania na bidon. Najpopularniejszym tworzywem ramy jest oczywiście aluminium, które jest lekkie, przez co prędkość na trasie jest większa. Na rynku dostępne są także modele wykonane z tytanu, który również jest lekki oraz pochłania drgania.

  • Koła

Standardowym rozwiązaniem jest ogumienie o tradycyjnej średnicy 28 cali. Niektóre modele mogą jednak być przystosowane do zamontowania kół 27,5 lub większych. Priorytetem jest wytrzymałość oraz niezawodność. Natomiast szerokość obręczy, na którą warto zwrócić uwagę, to minimum 18 mm. Dzięki temu zapewnione będzie dobre prowadzenie jednośladu.

  • Wsporniki

Dobrze zwrócić uwagę na kierownice graveli. Wyróżniają się one bowiem spłaszczonym kształtem. Dolny uchwyt ustawiony jest szerzej od górnego oraz nie jest tak głęboki, jak u kierownic do ścigania. Zapewnia to bardziej wyprostowaną sylwetkę oraz wygodniejsze zmiany ułożenia rąk. 

  • Osprzęt

W gravelach montowany jest zazwyczaj osprzęt szosowy. Inspiracją do rozwiązań jest kolarstwo przełajowe. Osprzęt charakteryzuje się kasetami o dużej rozpiętości przełożeń, a także, coraz częściej spotykanym, brakiem przedniej przerzutki.

Ostateczna decyzja

W tej chwili na polskim rynku istnieje 30 producentów, którzy oferują rowery gravelowe. Co za tym idzie – wybór jest ogromny. Jeżeli nie można się zdecydować na zakup odpowiedniego jednośladu gravelowego, można zawsze skorzystać z pomocy doświadczonego rowerzysty, czy też pracownika sklepu rowerowego, którzy doradzą jaka szutrówka spełni indywidualne oczekiwania. Nieważne jednak czy ostatecznie wybierze się na rower damski, czy rower gravelowy męski, przede wszystkim ma on za zadanie zapewnić użytkownikowi komfort jazdy oraz pozwolić mu na pokonanie długich dystansów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drewniane meble stoją w ogrodzie Previous post Jakie meble ogrodowe wybrać aby służyły jak najdłużej?
Zamontowana antana z kablem na dachu domu Next post Jaki kabel antenowy użyć do anteny telewizyjnej?