Kobieta naprawia samochód korzystając z odpowiednich klei

Jakie kleje sprawdzą się przy naprawie samochodu?

Artykuł partnera.

Wiele napraw w samochodzie można wykonać samodzielnie, co niewątpliwie jest dużą zaletą, gdyż pozwala choćby zaoszczędzić. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby wykonać naprawy nie wystarczy posiadać tylko i wyłącznie odpowiedniego sprzętu, trzeba też posiadać kleje. Dziś podpowiemy Wam, jakie kleje są wręcz niezbędne.

Kleje do naprawy samochodu – zwróć uwagę na skład chemiczny

Odpowiednio dobrany klej zapewnia silne łączenie i mocną spoinę. Dzięki niemu można wykonać naprawdę sporo napraw, przy czym trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, by dobrać klej do materiału. Na początek jednak zwróćcie uwagę na skład chemiczny. Bardzo często stosuje się kleje akrylowe. Cechuje je duża wytrzymałość, którą można uzyskać w krótkim czasie. Są też odporne na zmienne warunki atmosferyczne czy różny zakres temperatur. Najlepiej stawiać na kleje dwuskładnikowe, które składają się z kleju oraz aktywatora w postaci płynnej. Tego typu kleje warto wykorzystać do klejenia metali, ale też tworzyw sztucznych, szkła czy powierzchni narażonych na działanie wysokich temperatur. Bardzo tanie, a przy tym stosunkowo mocne są kleje cyjanoakrylowe. Sprawdzą się do drobnych napraw i klejenia elementów z tworzyw sztucznych. Bardzo szybko się utwardzają i tworzą mocną spoinę. To nadal nie wszystkie możliwości, bo dobrym wyborem są też kleje silikonowe. Wykorzystuje się je nie tylko do klejenia, ale też uszczelniania uszczelek. Kleje epoksydowe zawierają żywicę i utwardzacz. Cechuje je duża wytrzymałość, natomiast trzeba wiedzieć, że nie są elastyczne. Najczęściej wykorzystuje się je do uszczelnienia układu wydechowego. Jeżeli samodzielnie macie zamiar naprawić samochód, to kleje anaerobowe są niezbędne. Utwardzają się one w kontakcie z metalem i to bez udziału powietrza. Najczęściej stosuje się je do łączenia metali, np. stali i aluminium, ale też można je wykorzystać do nitów czy śrub. A więc sprawdzą się do śrub mocujących silnik. W naszym zestawieniu nie może zabraknąć też klejów poliuretanowych, które mają zastosowanie przede wszystkim w łączeniu elementów konstrukcyjnych. Są bardzo wytrzymałe, a także odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Kleje do łączenia plastiku – co warto o nich wiedzieć?

Tak naprawdę niezależnie co zamierzacie kleić, musicie pamiętać jak ważne jest przygotowanie powierzchni. Musi być ona dobrze oczyszczona. Należy usunąć stare spoiny. Do tego celu przyda się papier ścierny o małej i średniej gramaturze, a na samym końcu należy odtłuścić powierzchnię. W samochodach budżetowych wiele elementów jest z plastiku. Z tego też powodu kleje do łączenia plastiku są niezbędne. Sprawdzą się do sklejania polietylenu, polipropylenu, a także tworzywa typu ABS, nylon czy winyl. Tego typu kleje tworzą naprawdę mocną spoinę i zazwyczaj cechuje je agresywne działanie. Dzięki temu efekt jaki osiągniecie jest naprawdę dobry. Tutaj polecamy Wam zakup kleju do plastiku w sklepie Ataszek.pl.

Naprawa samochodu

Kleje tapicerskie, czyli jak wykonać szybko naprawę tapicerki czy też podsufitki

Jeżeli tapicerka w Waszym samochodzie jest już nieco uszkodzona, to nie oznacza wcale, że musicie ją wymieniać na nową i płacić niemałe pieniądze. Otóż wystarczy tutaj postawić na dobre kleje tapicerskie. Sprawdzą się one również do podklejenia podsufitki. Tworzą elastyczną spoinę, która jest wytrzymała, ale też odporna na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj klej w sprayu, który możecie łatwo i szybko nałożyć za pomocą gąbeczki. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni kolor. Taki klej można wykorzystać też do różnych prac tuningowych wewnątrz samochodu.

Kleje do metalu – czy warto na nie stawiać?

Niektóre podzespoły czy obudowy w samochodzie wykonane są z metalu. Producenci samochodów stosują często stal czy aluminium, natomiast producenci samochodów klasy premium stawiają na tytan. Niezależnie jakiej klasy samochód posiadacie, to jednak w Waszym garażu na półce koniecznie powinien znaleźć się klej do metalu. Można go używać zamiast spawania. Za jego pomocą możemy też zamocować odpadający grill czy choćby zderzak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zrobiona izolacja termiczna poddasza w domu Previous post Jak wykonywać izolacje termiczne poddasza pianką poliuretanową otwartokomórkową?
Zamontowane i zadbane rynny na dachu domu jednorodzinnego Next post Jak sprawić by rynny służyły wiele lat? Oto kilka sposobów.