Mężczyzna wymiana opony w samochodzie

Kiedy najlepiej wymienić opony?

Artykuł partnera.

Dwa razy do roku każdy odpowiedzialny kierowca powinien zająć się kwestią zmiany opon. Czy zimowe ogumienie należy zakładać od razu po pierwszym śniegu? Czy letnia opona w ciepłe dni zapewnia większe bezpieczeństwo podróży? Czy rodzaj opon ma wpływ na drogę hamowania? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

  1. Opony letnie a opony zimowe
  2. Kiedy najlepiej wymienić opony?
  3. Nowe opony — gdzie je kupić?

Zagadnienia związane z wymianą opon nie są szczególnie skomplikowane, a podstawowa wiedza z tego zakresu pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Opony letnie a opony zimowe

Dlaczego w ogóle należy zmieniać opony? Jest to spowodowane różnicą w parametrach opon letnich i zimowych. Mieszanka gumy użyta do produkcji opon zimowych sprawia, że te nie twardnieją przy niskich temperaturach, dzięki czemu potrafią nawet podczas mrozu zapewnić odpowiednio dużą powierzchnię styku opony z podłożem. Opony zimowe w wysokiej temperaturze tracą jednak właściwości i dużo szybko się niszczą. Odwrotnie sprawa ma się z oponami letnimi. Innym ważnym elementem jest rzeźba bieżnika. W oponie letniej ten ma kształt rowków odprowadzających spod opony wodę, w przypadku opony zimowej jest głęboki, prowadzi wzdłuż opony i pozwala na samoczynne oczyszczanie się opony z przyklejającego się śniegu. Na rynku dostępne są także opony całoroczne, jednak ze względu na słabsze parametry w wysokich i niskich temperaturach nie są zbyt często wybierane przez kierowców.

Kiedy najlepiej wymienić opony?

Sezonowa wymiana opon powinna następować kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza (w przypadku zakładania opon zimowych), lub jest ponad tą wartością (dla letnich). Nie warto jednak postępować w tej kwestii pochopnie — wymiana na „zimówki” zaraz po pierwszych płatkach śniegu może sprawić, że długo będziemy niszczyć swoją oponę, jeżdżąc w wysokich temperaturach, z kolei pośpiech w drugą stronę może zmniejszyć nasze bezpieczeństwo na drodze. Warto także pamiętać, że dobry dobór opony ma znaczny wpływ na drogę hamowania — opona letnia lepiej hamuje na mokrej i rozgrzanej powierzchni, zimowa zaś na pokrytej śniegiem.

Nowe opony — gdzie je kupić?

Wiesz już kiedy należy zakładać opony zimowe, co jednak, kiedy opony, które masz, nie nadają się do dalszego używania, np. poprzez zbyt małą głębokość bieżnika? Na rynku istnieje mnóstwo firm, które pozwalają w bardzo łatwy sposób zamówić odpowiednie opony do naszego samochodu, zarówno z felgami jak i w wersji z samym ogumieniem. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, jakie wymiary powinna posiadać dobrze dobrana do naszego auta opona. Weźmy przykład pochodzący z uznanego sklepu noweopony.pl: https://noweopony.pl/opony/letnie/195/65/r15. 195 oznacza tutaj szerokość opony w milimetrach, 65 to profil opony, z kolei R15 oznacza, że jest ona dopasowana do felgi o średnicy 15 cali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prowadzenie szkolenie z zakresu BHP Previous post Zalety outsourcingu BHP
Szary dywan sznurkowy w małym salonie w mieszkaniu Next post Pomysł na dywan sznurkowy – w jakich pomieszczeniach i rodzajach wnętrz sprawdzi się ten modny dodatek?