Uprawa pomidorów nie jest trudna, jednak przydaje się przy niej spora wiedza sadownicza. Szczególnie jeśli chcemy osiągać satysfakcjonujące efekty. Pomidor to jedno z najczęściej importowanych warzyw, dlatego staramy się sprostać potrzebom i maksymalizować zbiory. Lampy LED mogą w tym pomóc, poprawiając nie tylko ilość, ale i jakość plonów.
Pomidory zadomowiły się w naszej kuchni na dobre, choć w Europie ich pojawienie odnotowuje się dopiero w XV wieku. Podbiły podniebienia Polaków i nie wyobrażamy sobie gotowania bez ich udziału. Rodzajów pomidorów jest naprawdę wiele, od drobnoowocowych po duże owoce jak np. “bawole serce”. Polacy szczególnie lubią pomidory malinowe o różnych odmianach. Mimo iż uprawa bywa kłopotliwa, amatorskie ogródki obfitują w sadzonki pomidorowe. Warzywo to jest również najważniejszym gatunkiem, który uprawia się w naszym kraju pod osłonami.
Sposoby uprawy pomidorów
Rolnicy, którzy decydują się na uprawę pomidorów, mają do wyboru wiele możliwości. Pomidory można bowiem uprawiać w gruncie, w szklarni, czy tunelach foliowych. Uprawianie warzyw bez osłon wiąże się z większym ryzykiem, bo zależne jest w dużej mierze od warunków atmosferycznych, a te bywają nieprzewidywalne. Najczęściej więc hodowcy, którym zależy na wysokich plonach, decydują się na bardziej profesjonalne i osłonięte miejsca.
W czym mogą pomóc lampy LED do uprawy pomidorów?
Pomidory, jak wszystkie rośliny potrzebują stymulacji światłem słonecznym. W okresie lata i wiosny jest to dużo prostsze niż w miesiącach, kiedy światła jest mniej. Oczywiście uprawy pod gołym niebem mają pod tym względem dużo większe ograniczenia, ponieważ klimat przejściowy, jaki panuje w Polsce, nie pozwala na hodowlę całoroczną. Lampy LED do uprawy pomidorów pomagają dostarczyć roślinom maksymalną, potrzebną ilość światła. Zapewniają prawidłowe warunki świetlne także w okresie, kiedy brak światła naturalnego.
Pomidory lubią miejsca dobrze nasłonecznione, najlepiej się wtedy wybarwiają, a światło wpływa również na ich smak. Specjalistyczne lampy LED do uprawy roślin odmieniły nowoczesne sadownictwo i dały rolnikom dużo większe możliwości.
Cechy lamp do uprawy pomidorów
Oświetlenie przeznaczone do uprawy roślin powinno charakteryzować się przede wszystkim odpowiednim spectrum światła. Światło czerwone, 600 – 700 nanometrów, wpływa znacząco na proces fotosyntezy, ma także wpływ na wytwarzanie chlorofilu, rozwój i wytwarzanie się liści. Dodatkowo dzięki zastosowaniu światła czerwonego można zahamować wzrost elongacyjny. Światło czerwone to podstawa w każdym systemie oświetleniowym do roślin, który stosuje się w szklarniach. Światło niebieskie – może zastąpić regulatory wzrostu, wpływa na morfologię roślin, poprawia przez to także zawartość chlorofilu w liściach.
Przy uprawie pomidorów istotna jest daleka czerwień (700 – 800 nm), ma dobry wpływ na ukorzenienie rośliny, co przydaje się do produkcji sadzonek. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Wageningen potwierdzają także znaczący wpływ dalekiej czerwieni na wielkość plonu. Reakcje pomidorów na światło były jednak różne i zależne w dużej mierze od gatunku. Sprawia to, że każde rozwiązanie w hodowli pomidorów powinno być szyte na miarę. Warto więc skorzystać z wiedzy specjalistów i skonsultować z nimi dobór optymalnego oświetlenia do uprawy pomidorów.
Zalety i wady oświetlenia LED do uprawy pomidorów
Wśród zalet lamp do uprawy pomidorów na wyróżnienie zasługuje możliwość uprawy roślin przez cały czas. Rolnik nie jest zależny od ilości światła naturalnego, może także modyfikować cykle świetlne w lampach LED, by najlepiej dopasować je do swojej uprawy. Kolejną zaletą, która ma ogromne znaczenie, jest wzrost ilości plonów oraz poprawa jej jakości. Nowoczesne lampy LED charakteryzują się także niskim wytwarzaniem ciepła. Są trwałe i niezawodne. Oświetlenie LED do uprawy to najlepsze rozwiązanie także pod kątem finansowym. Nowa technologia ledowa pozwala bowiem na oszczędności na energii elektrycznej, które przy dużych uprawach stanowią sporą część kosztów rolników.
Do wad lamp do uprawy roślin zaliczyć można spory koszt samych lamp. Oświetlenie LED dedykowane do uprawy nie jest bowiem tanie. Jest to jednak jednorazowy koszt, a inwestycja szybko się zwraca, co można przeanalizować na wielu przykładach zmodernizowanych gospodarstw. Szczegóły odnośnie takiej inwestycji można uzyskać od handlowców po zapoznaniu się ich z konkretnym przypadkiem.
Nigdy nie słyszałam o takim sposobie uprawy pomidorów. Ciekawe na prawdę. 🙂