Zamontowany kompakt WC w toalecie w domu

Mała łazienka, jak optycznie powiększyć wnętrze?

Mała łazienka to rzeczywistość, z którą boryka się większość z nas. Nawet w nowych budynkach z reguły na strefę mokrą przeznacza się nie więcej niż 4 metry kwadratowe. Projektanci czasami powiększają łazienki kosztem korytarza, ale przebudowa wiąże się z kosztami. Jak zaaranżować łazienkę, aby wydawała się większa?

Małe łazienki tylko z wanną, umywalką i odrobiną wolnego miejsca, taka jest smutna rzeczywistość standardowych mieszkań. Marzenia o powiększeniu łazienki często pozostają w sferze planów, ale mimo wszystko jest sposób na ugranie darmowych centymetrów nawet na najmniejszych powierzchniach.

Gra kolorami

Jasne kolory wizualnie zwiększają przestrzeń. Ciemne odcienie dodają głębi, ale w przypadku bardzo małej przestrzeni lepiej nie ryzykować, zwłaszcza jeśli przeprowadzamy remont bez projektanta. Nie oznacza to, że powinniśmy ograniczać się wyłącznie do bieli. W niewielkich łazienkach dobrze sprawdzają się takie kolory jak perłowy szary, jasnoniebieskie, jasnoróżowy, jasny turkus, liliowy, cytrynowy, jasnozielony. W małych łazienkach należy unikać ciemnych kolorów, kolorowych ornamentów, ostrych przejść i wyrazistych motywów. Wnętrze małej łazienki powinno być jak najbardziej całościowe, opływowe i miękkie. Niezwykle ważne jest przestrzeganie zasady jasnej podłogi, ponieważ od niej w największym stopniu zależy wizualne wrażenie przestrzeni.

Kompaktowa armatura

Przy niewielkiej powierzchni łazienki, warto zdecydować się na podwieszaną umywalkę i toaletę. Jest to również wygodne pod względem przyszłego sprzątania w łazience. Kompakt WC nie będzie tak nieporęczny jak model podłogowy. Można też wykorzystać kompaktowe meble i dekoracje. Wszystko potrzebuje równowagi, a jeśli pomieszczenie jest małe, to znajdujące się w nim przedmioty powinny być odpowiednie. Jeśli czujesz, że Twoja łazienka jest ciasna, ponieważ umywalka jest za duża lub szafka zajmuje więcej miejsca niż powinna, zmień ją na mniejszą. Korzystaj z przestrzeni racjonalnie. Nie jest to najtańszy sposób, jednak kompaktowe części dadzą większe poczucie przestrzeni i swobodę ruchów.

Ukryte systemy przechowywania i przeszklona przestrzeń

Prawdziwym ratunkiem dla malutkich łazienek są wąskie szafki sięgające do sufitu. Takie wyposażenie łatwo umieścić nad toaletą, aby wyglądało na wbudowane lub ustawione w rogu pokoju. Szafka nie powinna zbytnio wyróżniać się na tle ścian.

  1. Jeżeli potrzebujesz elementów dekoracyjnych lub mebli w łazience, zdecyduj się na rzeczy przezroczyste. Wszystko może być przezroczyste: zasłony prysznicowe, półki lub szafli. Zastosowanie przezroczystych materiałów nada łazience lekkości i zwiewności.
  2. W niewielkiej łazience sprawdzi się przeszklona strefa prysznica. Im mniej łączników i metalowych ramek będzie miały przeszklone ściany kabiny, tym lepiej dla wizualnego odczucia.

  3. Drzwi to świetne miejsce na różnego rodzaju haczyki i wieszaki, dzięki którym można zwolnić kilka centymetrów więcej na upragnioną przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest przekształcenie drzwi w nieporęczny wieszak. We wszystkim należy zachować umiar.

Lustra i odpowiednie światło

Nie należy żałować wolnego miejsca na lustro nad umywalką. Ogromne i jasne lustro wypełni pomieszczenie przestrzenią i światłem, powielając w odbiciu część wnętrza. Wskazane są modele kwadratowe i prostokątne z wąskimi ramkami lub bez nich. Taśma LED na obwodzie nie zepsuje wrażenia, chociaż lepiej unikać wyraźnych granic. Dodanie światła to bardziej sztuczka psychologiczna, ale możliwość wyraźnego zobaczenia wszystkich kątów sprawi wrażenie większej przestrzeni niż jest w rzeczywistości. Ważne jest, aby całe pomieszczenie było dobrze oświetlone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kobieta wlewa wode do kubka w którym ma yerba mate Previous post Czy yerba mate pomaga w odchudzaniu?
Next post Jak zaaranżować wnętrze w stylu boho tak, by pasowało do egzotycznego ogrodu?