Firma korzystająca z modeli BIM

Modele BIM

Branża budowlana to branża, która musi sprostać stale rosnącym wymaganiom rynku. Postępy w tej branży są możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i programów komputerowych. Modele BIM to koncepcja, która całkowicie zmieniła podejście do planowania i realizacji inwestycji. Stały dostęp do aktualnych informacji o projekcie i wszystkich kosztach. Przeczytaj resztę artykułu, aby dowiedzieć się więcej.

CZYM JEST BIM?

BIM lub Building Information Modeling to najnowsza technologia modelowania informacji o budynkach. Umożliwia koordynację wszystkich stron zaangażowanych w inwestycję na każdym etapie cyklu jej życia, od wstępnej koncepcji poprzez planowanie, budowę, eksploatację i finalną rozbiórkę. Korzyści z zastosowania technologii BIM widać w pracy wszystkich inwestorów, architektów, projektantów przemysłowych, wykonawców, kierowników budów i nadzorców. To także nieocenione narzędzie dla zarządców nieruchomości.

MODELE BIM

Modele BIM to cyfrowe reprezentacje rzeczywistych produktów, urządzeń lub materiałów, których architekci używają do projektowania budynków. Konkretny model powstaje poprzez połączenie modelu 3D z metadanymi o produkcie.

Producenci prezentujący swoje produkty w postaci modeli BIM nie tylko przedstawiają swoje produkty w formie wizualnej, ale również dostarczają istotnych informacji, takich jak materiały, numery modeli, instrukcje montażu, zużycie energii czy ślad węglowy sprzedawanych produktów. Zwiększy to widoczność i zasięg w firmie.
Łatwość użytkowania i dostępność w projektach zwiększa prawdopodobieństwo wykorzystania ich do generowania nowych zamówień na etapie budowy. Dzięki temu modele produktów 3D są narzędziem marketingowym budującym przewagę konkurencyjną.

Modele BIM

JAK TO DZIAŁA?

W skrócie, model BIM polega na wstawieniu do określonego programu predefiniowanych obiektów trójwymiarowych, takich jak ściany, sufity, dachy, okna i przypisaniu im odpowiednich parametrów. Podczas procesu projektowania możesz dowolnie zmieniać wszystkie właściwości elementów konstrukcyjnych lub dodawać nowe właściwości. System automatycznie to zapamiętuje i przypisuje zmieniony atrybut do modelu.

Każdy projekt BIM pokazuje wszystkie parametry rzeczywistego budynku. Dodatkowo na podstawie wygenerowanego raportu przeprowadzana jest analiza obiektów w celu wyeliminowania wyświetlanych błędów. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad swoimi pracami budowlanymi. Zmniejsza to między innymi koszty i przyspiesza czas inwestycji.

MODELE BIM DLA PRODUCENTÓW Z BRANŻY BUDOWLANO – INSTALACYJNEJ.

Coraz więcej producentów decyduje się na tworzenie modeli BIM swoich produktów, czy to materiałów budowlanych, wykończeniowych czy instalacyjnych. BIM to przyszłość projektowania, które powoli staje się normą, a sami producenci już widzą wiele korzyści z zastosowania tej technologii we własnych firmach.

Dlatego już dziś warto zainwestować w budowanie kompetencji Twojej firmy w tym kierunku. BIM to coś więcej niż tylko model 3D z danymi, to także wsparcie pracy projektanta. Materiały można łatwo dobierać podczas projektowania i przede wszystkim spełniać wymagania współczesnego rynku w branży budowlanej.

Inwestorzy poszukują firm do realizacji projektów w technologii BIM, firmy projektowe, które chcą efektywnie pracować, szukają gotowych bibliotek BIM, a rząd zachęca do rozwoju technologii ogłaszając przetarg publiczny na tę technologię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zastosowany molding w dużym samochodzie Previous post Jak stosować moldingi?
Zaaranżowany przytulny taras w domu Next post Jak urządzić przytulny taras? – Aranżacje, pomysły, inspiracje