Oczyszczacz powietrza w salonie

Oczyszczacz powietrza

Czym są oczyszczacze powietrza? Najprościej mówiąc – to urządzenie, które filtruje powietrze w pomieszczeniu i usuwa z niego zanieczyszczenia. Posiada wbudowany wentylator, który zapewnia przepływ powietrza, dzięki czemu zanieczyszczone powietrze dostaje się do oczyszczacza. W środku następuje filtracja. Pomaga nam także w pozbyciu się kurzu oraz brzydkiego zapachu w pomieszczeniu np. po smażeniu. Jednak spełniają one jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – chronią przed szkodliwym smogiem. Jest to szczególnie ważne, w przypadku mieszkańców miejscowości, w której stan powietrza na zewnątrz jest zły. Trzeba pamiętać, że to samo powietrze trafia do naszych mieszkań. Na mniejszej powierzchni możemy jednak z nim walczyć – za pomocą oczyszczacza powietrza.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oczyszczaczy powietrza, które różnią się zastosowaną technologią. Można wyróżnić następujące typy:

Oczyszczacze filtrowe

Powietrze oczyszczane jest za pomocą zawartych w nich filtrach, które potrafią wyłapać nawet najdrobniejsze zabrudzenia, także te cząsteczki, które są składnikami smogu. Zastosowany w nich węgiel blokuje niebezpieczne dla zdrowia gazy i zapachy. Takie oczyszczacze powietrza mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje i pełnić rolę nawilżaczy powietrza, a nawet mają wbudowane jonizatory.

Oczyszczacze UV

Tutaj oczyszczanie odbywa się poprzez sterylizację światłem UV, które zabija niebezpieczne cząsteczki. Taki rodzaj oczyszczaczy najczęściej stosowany jest w placówkach medycznych oraz w pomieszczeniach użytkowych. 

Jonizator powietrza

Urządzenia te generują jony, zarówno dodatnie jak i ujemne, które pomagają wychwycić z powietrza opary, zapachy oraz gazy. Nie oczyszczają one powietrza w sposób mechaniczny.

Filtry – kluczowa rola w oczyszczaniu powietrza

W filtrowych oczyszczaczach powietrza, to właśnie filtry stanowią serce oczyszczacza. Ich jakość ma taki sam wpływ na oczyszczanie powietrza, co moc wentylatorów zasysających powietrze z pomieszczenia. Producenci prześcigają się w ilości zastosowanych filtrów, ale najważniejsze jest wskaźnik czystości dostarczanego powietrza (CADR). To właśnie on określa wydajność oczyszczaczy i powinien być głównym parametrem podczas porównywania poszczególnych modeli. Aby działanie oczyszczacza było skuteczne, powinien on zawierać:

  • Filtr wstępny – to pierwsza tarcza, która chroni pozostałe filtry przed zbyt szybkim zużyciem i wyłapuje największe pyłki
  • Filtr HEPA – poszczególne modele różnią się między sobą, ale jego głównym zadaniem jest usuwanie najbardziej szkodliwych pyłków PM 2.5. To właśnie on oczyszcza powietrze nawet z 99,995% zanieczyszczeń takich jak pył, kurz i inne alergeny.
  • Filtr węglowy – to on usuwa brzydkie zapachy i lotne związki organiczne

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza powietrza

Aby oczyszczacz był funkcjonalny i skutecznie oczyszczał powietrze w pomieszczeniu ważne jest odpowiednie dobranie jego wydajności. Każdy model oczyszczacza powietrza ma określone jaką powierzchnie jest w stanie oczyścić w ciągu jakiego czasu. Istotny jest także poziom głośności takiego odkurzacza oraz jego dodatkowe funkcje. W celu optymalnego oczyszczenia powietrza w domu producenci zalecają używanie go przez całą dobę, dlatego jeżeli ktoś jest wrażliwy na odgłosy istotna może być możliwość zmiany trybu pracy,  w zależności od potrzeby i pory dnia gdyż tryb automatyczny może być dla nich zbyt głośny. Oczyszczacz nie jest urządzeniem bezgłośnym, na szczęście także pod tym względem technologia poszła zdecydowanie do przodu i możemy znaleźć modele, które nie przekraczają 35, a nawet 24 dB w trybie nocnym. 

Kiedy posiadanie oczyszczacza jest szczególnie ważne?

Istnieją powody, dla których szczególnie warto zainwestować w to urządzenie. Czyste powietrze, którym oddychamy jest istotne w przypadku osób chorujących na alergie wziewne. Oczyszczacz co prawda ich nie wyleczy, ale może znacznie polepszyć jakość życia. Kolejną grupą dla której poleca się zakup oczyszczacza są – małe dzieci. Nie posiadają one jeszcze dobrze wykształconego systemu odpornościowego, a oddychanie brudnym powietrzem, może zdecydowanie bardziej narazić je na infekcje i choroby układu oddechowego. Przy zakupie oczyszczacza powietrza dla dziecka warto wybrać ten z funkcją jonizacji – pomaga ona neutralizować wirusy i bakterie. Posiadanie oczyszczacza powietrza istotne jest także w przypadku osób palących. To właśnie w dymie tytoniowym znajdują się substancje rakotwórcze, na które narażeni są bierni palacze znajdujący się w pomieszczeniu.

Oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza

Na jakość naszego oddychania ma wpływ także nawilżenie powietrza. Odpowiednie nawilżenie zapewnia nam odpowiedni komfort nie tylko podczas snu. Odpowiednia wilgotność oscyluje w granicach 40-60%. W takich warunkach nasz organizm funkcjonuje najlepiej.

Funkcję nawilżenia powietrza szczególnie wykorzystuje się w zimie, podczas pracy kaloryferów czy kominków, które sprawiają, że powietrze wysusza się. Istnieją zarówno oczyszczacze, które mają wbudowaną funkcję nawilżania powietrza, które stoją na straży jakości powietrza, jak i samodzielne urządzenia do tego przeznaczone https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/nawilzacze-powietrza.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wytrzymałe ogrodzenie dookoła domu Previous post Ogrodzenia murowane, drewniane czy systemowe? Jaki płot wybierzesz?
Stara szafke kuchenna w stylu vintage Next post Jak urządzić kuchnię w stylu vintage?