Kuchnia z aluminiowymi oknami

Okna aluminiowe – rozwiązania, które posłużą na lata

Większości z nas okna kojarzą się z ramami drewnianymi lub z PVC. Okna aluminiowe do niedawna były rzadkością, w dodatku stosowaną jedynie w budownictwie komercyjnym. Powoli jednak ich popularność się zwiększa, a coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie tego rozwiązania w swoim domu. Skąd bierze się to zainteresowanie oknami aluminiowymi?

Lekkie i wytrzymałe

Aluminium znane jest ze swoich niezwykłych właściwości. To materiał niezwykle wytrzymały, który jest w stanie znieść spore obciążenia, nie mając przy tym tendencji do odkształceń czy uszkodzeń ramy. Dzięki temu rozwiązanie to przez wiele lat nie wymaga żadnej ingerencji czy wymiany, która często jest niezbędna w przypadku innych materiałów. Jednocześnie niewielki ciężar aluminium sprawia, że nawet bardzo duże okna nie potrzebują dużej ilości wzmocnień, które są koniecznością przy stolarce okiennej z PVC.

Okna aluminiowe a warunki atmosferyczne

Co bardzo istotne, materiał ten jest również odporny na różne czynniki zewnętrzne, w tym warunki atmosferyczne. Nie grozi mu pokrycie mchem czy grzybem, jak to się zdarza w przypadku okien drewnianych, a także nie jest podatny na uszkodzenia z powodu niskich temperatur czy dużej ilości śniegu. Także w przypadku światła słonecznego aluminium zapewnia stuprocentową ochronę – stolarka okienna nie blaknie ani nie przebarwia się pod wpływem promieniowania UV i przez wiele lat zachowuje swój pierwotny wygląd oraz kształt.

Izolacja – czy okna aluminiowe dobrze izolują?

Częstym argumentem przeciwników okien aluminiowych jest ich rzekoma kiepska izolacja. Ze względu na materiał, z którego są wykonane wiele osób uważa je za zimne. Nie jest to jednak prawda – w kwestii izolacyjności, okna aluminiowe niczym nie różnią się od okien drewnianych lub z PVC. To, jaki komfort cieplny zapewnią nam okna aluminiowe, zależne jest od wypełnień izolacyjnych. Ten typ okien w wariancie z trzema uszczelkami bez problemu może służyć również w domach energooszczędnych, dlatego ich niska termoizolacyjność jest jedynie mitem.

Eksploatacja i utrzymanie okien aluminiowych

Co więcej, okna aluminiowe nie wymagają żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych przy ich użytkowaniu. Ich eksploatacja wygląda podobnie, jak w przypadku okien PVC, a dzięki swojej dużej wytrzymałości na różne czynniki zewnętrzne, okna te rzadko ulegają uszkodzeniom i długo cieszą się doskonałą kondycją.

Dla kogo okna aluminiowe?

Okna aluminiowe przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które cenią sobie nowoczesność i nietypowe rozwiązania architektoniczne. Cenią je sobie także miłośnicy stylu loftowego – nie tylko ze względu na walory estetyczne wpisujące się w ten nurt, ale także ze względu na możliwość uzyskania dużych przeszkleń, które są szczególnie doceniane przez fanów tej stylistyki. Okna wykonane z aluminium są doskonałą alternatywą dla drewna i PVC, ze względu na wysoką wytrzymałość oraz szerokie możliwości doboru kolorystyki. Nie bez znaczenia jest także elastyczność materiału: z aluminium bez problemu można uformować właściwie każdy dowolny kształt – od trapezu, poprzez łuki aż po pełny okrąg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biała huśtawka z różową narzutą i poduszką Previous post Pokój dziecka w stylu vintage – wybieramy przesłonę okienną.
Japońska wierzba z różowo-białymi podłużnymi kwiatami Next post Wzbogać swoją ogrodową aranżację o japońską wierzbę