Oświetlenie w salonie połączonym z kuchnią – jak wybrać odpowiednie lampy?

Artykuł sponsorowany.

Salon połączony z otwartą kuchnią tworzy jednolitą przestrzeń, choć poszczególne strefy spełniają inne funkcje. Aranżacja takiego miejsca powinna być spójna, wyrazista, ale i nie może zabraknąć wyraźnego podziału na przestrzenie o innych sposobach użytkowania. Dużą rolę w takim miejscu odgrywa oświetlenie.

Lampy spełniają funkcje praktyczne, ale i dekoracyjne. Wspomagają dzielenie na strefy, ich akcentowanie, a ponadto współtworzą atmosferę, która sprzyja odpoczynkowi – w salonie, lub wspólnemu gotowaniu – w kuchni. Jakie zatem oświetlenie wybrać do salonu połączonego z kuchnią?

Trzy rodzaje oświetlenia – must have w salonie i kuchni

Zarówno w oddzielnych salonie i kuchni, jak i łączonej przestrzeni, należy zadbać o wybór trzech rodzajów oświetlenia:

głównego – lampy odpowiadają za równomiernie oświetlenie każdej strefy czy też części wspólnego pomieszczenia. Dzięki nim emitowane jest światło, które wpływa na komfort korzystania z części salonowej i kuchennej;

zadaniowego – w salonie lampy zadaniowe dają szansę na czytanie czy oglądanie telewizji, w kuchni zaś – doświetlając mniejsze fragmenty przestrzeni, w tym blaty robocze – decydują o zachowaniu bezpieczeństwa podczas przyrządzania rozmaitych dań;

dekoracyjnego – oświetlenie, które wpisuje się w charakter tej przestrzeni, jest estetyczne, spójne z zastosowanym wystrojem, buduje przyjazną atmosferę całego wnętrza.

Zróżnicowane oświetlenie w części salonowej

Weźmy pod uwagę, w jaki sposób będziemy korzystać z salonu. Czy pozostanie on jedynie reprezentatywną częścią, służącą do przyjmowania gości raz na jakiś czas, czy posłuży nam na co dzień – do odpoczynku, rozrywki i regularnych spotkań z bliskimi. Być może salon stanie się również dodatkowym miejscem do spania dla gości, którzy zostają na noc. Od tego bowiem zależy, jak oświetlimy tę część wspólnej przestrzeni dla salonu i kuchni.

W pierwszym przypadku przyda się lampa sufitowa w centralnej części salonu, która będzie spełniać rolę oświetlenia głównego. Może to być klasyczna lampa wisząca, okazały żyrandol lub minimalistyczny plafon. Takie propozycje znajdziemy na stronie https://lightplus.pl/. Dodatkowo przyda się lampa umieszczona na ścianie, np. kinkiet.

W drugim przypadku – poza lampą sufitową – obok sofy możemy ustawić lampę podłogową z więcej niż jednym źródłem światła. Na komodzie lub stoliku sprawdzi się zaś lampka stołowa, której subtelne światło doda uroku części salonowej, a przy tym stworzy wyjątkową atmosferę tego miejsca.

Zróżnicowane oświetlenie w części kuchennej

W podobny sposób będziemy oświetlać część kuchenną. Zastosujemy w niej oświetlenie, które zagości w centralnym punkcie kuchni. Lampy zadaniowe zainstalujemy głównie nad najbardziej newralgicznymi punktami, takimi jak blaty robocze, okolice zlewozmywaka i kuchenki. Dzięki temu unikniemy zacienionych miejsc podczas preparowania produktów spożywczych, gotowania czy zmywania naczyń.

Oświetlenie dekoracyjne – jakie lampy wybrać?

Na koniec zostawiamy oświetlenie dekoracyjne, co nie oznacza, że jest ono mniej ważne. W niewielkiej przestrzeni zrezygnujmy jednak z dodatkowych lamp, które będą tylko ozdobą. Zamiast tego poszukajmy oświetlenia głównego, zwykle sufitowego, które zachwyci swoją konstrukcją, stylem czy detalami, aby połączyć funkcjonalność z dekoracyjnością. Gdy zaś pozwala na to metraż, znajdźmy modele dekoracyjnych lamp, w których pierwsze skrzypce będzie odgrywał ciekawy design.

Salon połączony z kuchnią to otwarta przestrzeń, która z dobrze dobranym oświetleniem staje się zarówno praktyczna, jak i wizualnie atrakcyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowoczesne listwy przypodłogowe. Estetyka i funkcjonalność Previous post Nowoczesne listwy przypodłogowe. Estetyka i funkcjonalność
Next post Spodnie damskie – fundament stylowej i funkcjonalnej garderoby