Przygotowany model domu szkieletowego

Planujesz budowę domu? Słyszałeś o domach szkieletowych?

Wiele osób marzy o własnym domu jednorodzinnym. Jednak jego budowa nie jest zadaniem łatwym. Często wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu decyzji. Są jednak na rynku różnorodne rozwiązania i z pewnością każdy znajdzie odpowiednią dla siebie technologię budowlaną. Obecnie na popularności zyskuje budownictwo szkieletowe. Co to takiego?

Niektórym wydawać się może, że domy szkieletowe to pewna nowość na rynku budownictwa. Jednak nie jest to prawda. Elementy drewniane są wykonywane na zamówienie indywidualne. Największym atutem budownictwa szkieletowego jest krótki czas budowy. Dom pod klucz jest gotowy w ciągu 2-3 miesięcy. Z zewnątrz ściany pokrywają płyty gipsowo-kartonowe lub płyty OSB. Pomiędzy deskami i okładzinami stosuje się wełnę mineralną. Domy szkieletowe stawiane są zazwyczaj na fundamentach, ale nie jest to norma. Czasem są to płyty betonowe. Domy szkieletowe na ogół nie mają podpiwniczenia.

Domy szkieletowe są nazywane  domami kanadyjskimi

Jednak stylów w budownictwie systemowym jest o wiele więcej. Różnią się one między sobą np. rodzajem zastosowanego materiału budowlanego. Domki szkieletowe skandynawskie są nazywane lekkimi konstrukcjami szkieletowymi. Domki szkieletowe szwedzkie są wykończone drewnianą okładziną, a niemieckie mają płyty fundamentowe zamiast klasycznego fundamentu. Te drugie nazywane są ciężkimi konstrukcjami szkieletowymi. Ostatnim rozwiązaniem są domki szkieletowe kanadyjskie.

Domy szkieletowe mają sporo zalet. Przemawia za nimi krótki czas budowy. W budynku zamieszkać można w ciągu 2-3 miesięcy od chwili rozpoczęcia inwestycji. Pozostałe atuty budownictwa szkieletowego to:

  • niskie koszty budowy – wpływa na to krótki czas budowy. Często jest to rozwiązanie tańsze niż dom murowany.

  • doskonała izolacja – energooszczędność jest w tym przypadku niezwykle ważna. Można uzyskać naprawdę niski współczynnik przenikania ciepła.

  • wytrzymałość na duże obciążenia – to wiele osób może zaskoczyć. Można tutaj wykonać np. strop betonowy czy pokrycie dachowe z dachówki.

  • wytrzymałość na różne warunki pogodowe – nie trzeba się obawiać żadnych warunków atmosferycznych.

  • wykorzystanie materiałów ekologicznych – domy drewniane wpisują się doskonale w ideę ekologicznego budownictwa. Stosuje się w tym przypadku niewiele materiałów szkodliwych dla otoczenia.

W zasadzie budowa domów szkieletowych nie różni się praktycznie niczym od budownictwa tradycyjnego. Stosowana jest inna technologia, ale także i tutaj wykonuje się fundamenty, stawia dom w stanie surowym zamkniętym, zakłada instalacje, a potem doprowadza dom do stanu deweloperskiego.

Niezwykle istotna w domach szkieletowych jest izolacja, która znajduje się w środku ściany. W klasycznych budynkach ocieplenie jest zazwyczaj stosowane od zewnątrz, rzadko od wewnątrz. W konstrukcjach szkieletowych wełna mineralna jest umieszczana między drewnianymi belkami. Dlatego takie domy mają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Zauważyć to można wówczas, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jest duża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Duże, czerwone owoce derenia jadalnego na drzewie Previous post Dereń jadalny – sadzenie, uprawa, pielęgnacja i cięcie
Kobieta oblicza opłacalność i czas zwrotu w pompę ciepła w domu Next post Opłacalność i czas zwrotu inwestycji w pompę ciepła