Biała huśtawka z różową narzutą i poduszką

Pokój dziecka w stylu vintage – wybieramy przesłonę okienną.

Vintage to bardzo modny ostatnio styl, zarówno w modzie, jak i w urządzaniu wnętrz. Bardzo chętnie wracamy do przeszłości, tym bardziej do tej gustownej przeszłości, która odznaczała się dobrym smakiem. Styl vintage zawojował pokoje dziecięce, głównie dlatego że rodzic może tchnąć nowe życie w stare meble i dodatki z odzysku. Coraz więcej rodziców, śladem swoich babć, wraca w wolnych chwilach do rękodzieła, które również świetnie wpisuje się w kanony tego stylu. Jakie dodatki i dekoracje okienne sprawdzą się w pokoju dziecięcym urządzonym zgodnie z kanonami vintage?

Vintage – styl, który lubi powracać

Vintage to nic innego, jak symbioza nowoczesności z przeszłością. To świetny sposób na drugą młodość mebli i akcesoriów, co czasem wiąże się nawet ze zmianą zastosowania urządzeń lub rzeczy codziennego użytku. To wreszcie zamiłowanie do wzornictwa z minionych lat, które z pewnością charakteryzowało się oryginalnością i nie mogło nie zachwycać. Wszelkie zdobienia i wzory tworzące dekorację przedmiotów z tamtych czasów, wychodziły spod ręki człowieka, dlatego dzisiaj traktuje się je jako małe dzieła sztuki o niepowtarzalnym charakterze.

Dodatki do pokoju dziecięcego w stylu vintage

Pokój dziecięcy w stylu vintage to przede wszystkim spokojne tonacje, nie rozpraszające uwagi dziecka. To przedmioty użytku codziennego, które wedle własnego pomysłu zostały zmienione na całkiem nowe rzeczy o zupełnie innym zastosowaniu. Z pewnością w urządzaniu wnętrza w tym stylu stawia się na naturalne pochodzenie przedmiotów, naturalny skład tekstyliów, pozbawionych wszelkich sztucznych domieszek. Bardzo modne zatem są różne wyroby z wikliny i rattanu, na czele z koszami i meblami. Znalezione na strychu stare kosze wiklinowe można przerobić domowym sposobem na kołyskę dla dziecka lub łóżeczko dla lalek, czy na koszyki do przechowywania zabawek. Wiklina jest również absolutnym hitem w oświetleniu, zawdzięcza to również swoim właściwościom odprężającym, które niepostrzeżenie zbliżają nas do natury.

Co na okno?

Okno w pokoju dziecka powinno być zasłonięte jak każde inne – zgodnie z kierunkiem świata, na jakie wychodzi. Jeżeli pokój dziecka jest zorientowany na kierunki południowe, będzie on bardzo mocno oświetlony w ciągu dnia, tym bardziej w sezonie letnim. Wówczas, powinniśmy zadbać o jego zaciemnienie. W przypadku okien z orientacją północną, należy wpuścić do pomieszczenia jak największą ilość światła, w przeciwnym razie pokój będzie ciemny i ponury.

W przypadku przesłon okiennych do pomieszczenia w stylu vintage, z dodatkami w tym stylu najlepiej korespondować będzie roleta wiklinowa. Jej ogromną zaletą jest jest naturalne pochodzenie i właściwości absorbowania ciepła. Dodatkowo, tworzy ona w pomieszczeniu spodziewany charakter i klimat, a co najważniejsze – nie jest trudna w utrzymaniu czystości. Koszt zakupu rolety wiklinowej jest zdecydowanie mniejszy niż żaluzji drewnianych i bambusowych, które stanowią bardzo ciekawą, choć droższą, alternatywę dla rolet wykonanych z wikliny. Żaluzje drewniane i bambusowe mają jednak tę przewagę, że doskonale pochłaniają wilgoć, dzięki czemu nie osadza się ona na szybie okiennej lub we wnęce okna, co mogłoby prowadzić do powstawania ognisk pleśni i grzyba.

Dobór odpowiedniej przesłony okiennej zapewni komfort przebywania w pomieszczeniu i zagwarantuje stylowe wykończenie okien.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jasne sypialnia z płytkami na podłodze Previous post Czas na gruntowny remont – jak się do niego przygotować i o czym pamiętać?
Kuchnia z aluminiowymi oknami Next post Okna aluminiowe – rozwiązania, które posłużą na lata