Projekt domu bez garażu.

Projekty domów bez garażu

Gotowe projekty domów bez garażu pozwalają zaoszczędzić koszty związane z budową oraz są dobrym sposobem na ograniczenia wynikające z dostępnej wielkości i kształtu działki. Najczęściej są wybierane przez osoby nieposiadające samochodów, ale nie tylko. Garaż wbudowany w bryłę domu można zastąpić wolnostojącym lub tańszą i łatwiejszą w budowie wiatą garażową.

Dlaczego warto wybrać projekt domu bez garażu?

Wybór takiego projektu jest odpowiedni dla osób z ograniczonym budżetem lub dysponujących wąską działką. Projekt domu z garażem dla niektórych jest wygodnym rozwiązaniem, ale ma on również swoje wady, o których rzadziej się słyszy. Jeśli garaż nie jest oddzielony jakimś pomieszczeniem od strefy mieszkaniowej, np. kotłownią, to istnieje prawdopodobieństwo, że zapach spalin i olejów będzie wnikał do wnętrza domu. Jest to oczywiście szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Dodatkowo jest miejscem najczęściej wybieranym przez przestępców do włamania się do środka domu, dlatego zaleca się zainwestowanie w antywłamaniowe i przeciwpożarowe drzwi oraz zamontowanie kamer. To niesie za sobą kolejne koszty. O wielkości garażu wbudowanego lub dobudowanego trzeba decydować już w trakcie wyboru projektu domu, ponieważ później nie ma możliwości jego rozbudowy, najczęściej przez inne pomieszczenia lub ograniczoną wielkość działki. Na wąskich parcelach dobrze sprawdzają się garaże wolnostojące, które pozwalają rozłożyć koszty budowy na kilka etapów, lub łatwe i tańsze w budowie wiaty garażowe. Mogą być one wykorzystywane nie tylko jako miejsce postojowe samochodu, ale także jako część wypoczynkowa domu.

Koszty budowy domu bez garażu

Jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu kosztów inwestycji, to projekt domu bez garażu pozwoli zaoszczędzić dużą część kwoty przeznaczonej na budowę. Koszt budowy garażu w bryle budynku to 800 – 1000 zł/ metr kwadratowy. Po przeliczeniu budowa garażu jednostanowiskowego może kosztować nawet 30 000 zł, a dwustanowiskowego dwa razy więcej. Obecnie na rynku popularne są tanie w budowie domy o prostej bryle, ekonomiczne w trakcie realizacji oraz użytkowania. Należą do nich projekty domów dwuetapowych, które pozwalają inwestorom rozłożyć na fazy budowę, a tym samym jej koszty.

Garaż wolnostojący i wiata garażowa

Budowa garażu wolnostojącego podlega przepisom zawartym w ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku dotyczącym prawa budowlanego. Według wytycznych tam zawartych garaż wolnostojący nie jest traktowany jako zwykły budynek i na jego budowę konieczne jest pozwolenie od Starosty Powiatowego lub Urzędu Miasta. Należy pamiętać o zostawieniu miejsca przed garażem na wykonanie utwardzonego parkingu, a jego trzeba usytuować w takim miejscu, aby podjazd dla samochodów był możliwie jak najprostszy. Koszt budowy jednostanowiskowego garażu wolnostojącego murowanego wyniesie od 25 tysięcy do nawet 40 tysięcy złotych. Obecnie w sklepach budowlanych są dostępne gotowe wiaty garażowe, których zakup to kwestia od kilku tysięcy złotych za wiatę mniejszą dla jednego samochodu i kilkuset tysięcy za opcję mieszczącą kilka samochodów. Różnica cen wynika między innymi z rodzaju zastosowanego materiału.

 Projekty domów bez garażu są najczęściej wybierane przez użytkowników, którzy nie mają samochodów lub mają wąską działkę, czyli o szerokości do 16 metrów. Przy wyborze projektu domu bez garażu należy zastanowić się nie tylko nad swoimi obecnymi potrzebami, ale i przyszłymi. Najlepiej indywidualnie przeanalizować plusy i minusy takiego rozwiązania i podjąć decyzję odpowiednią dla swoich potrzeb.

One thought on “Projekty domów bez garażu

  1. Ja osobiście bym się nie zdecydował na dom bez garażu, ale mój przyjaciel ma wiate i też jest bardzo zadowolony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niemieccy kobicie na trybunach oglądają mecz piłki nożnej w Monachium. Previous post Piłka nożna po niemiecku – Monachium zaprasza na Euro 2020
sól do kąpieli, woda, kąpiel solankowa Next post Domowa kąpiel solankowa