Drewniany blat w jasnej kuchni

Przegląd blatów do kuchni – co wybrać?

Projektując kuchnię, trzeba zwrócić uwagę na każdy element – meble, okap czy blat mają duże znaczenie zarówno na jej funkcjonalność, jak i design. Tym razem skupimy się jednak na blatach – na rynku jest wiele modeli, które mogą różnić się wyglądem, trwałością, sposobem pielęgnacji i ceną. Poniżej przegląd rodzajów blatów.

Aranżacja mieszkania wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji, gdyż każdy element musi do siebie pasować, a także zapewnić maksymalną funkcjonalność. Warto mieć spójną wizję całości, ale poświęcić czas na każde pomieszczenie osobno. Nawet z pozoru drobny błąd może nas wiele kosztować – na przykład zaburzyć efekt wizualny. Tym razem skupmy się na kuchni i wyborze blatu – oto przegląd modeli dostępnych na rynku.

Blaty drewniane

Blat kuchenny to jeden z najważniejszych elementów w kuchni – funkcjonalny i elegancki będzie pełnił swoją praktyczną funkcję, ale także stanie się ozdobą wnętrza. Wykonane z drewna blaty zapewnią ciepłą atmosferę – są ciepłe w odbiorze, idealne do rodzinnej kuchni.

Jeśli szukasz naturalnego materiału, odpornego i stosunkowo trwałego, który można z powodzeniem zestawić z innymi tworzywami, drewno będzie idealne. Blaty dębowe na wymiar, bukowe lub z egzotycznego drewna są chętnie wybierane do kuchennych wnętrz.

Blaty laminowane

Blaty dębowe są popularnym wyborem do eleganckich wnętrz, ale chętnie kupowane są także blaty laminowane. Za nimi przemawia atrakcyjna cena – są najtańszym rozwiązaniem z dostępnych na rynku – oraz wysoka wytrzymałość. Blaty z laminatu można też wybierać spośród różnych kolorów, co pozwala na idealne dopasowanie do kuchni i całego wnętrza.

Laminat może być błyszczący, matowy, półmatowy, a nawet może imitować kamień naturalny lub różne gatunki drewna – na przykład blaty dębowe. Takie rozwiązanie ma też inne zalety – blaty laminowane są łatwe w montażu, odporne na temperaturę do 150-170°C, nie zmieniają koloru od promieni słonecznych, są odporne na środki czystości oraz odbarwienia po kawie czy czerwonym winie.

Blaty kamienne

Blaty kamienne wyróżniają się elegancją i wytrzymałością, dlatego też szybko zyskały dużą popularność. Są odporne na intensywne użytkowanie, łatwe w pielęgnacji i wyróżniają się intrygującym designem. wyglądu. Blaty granitowe są odporne na zarysowania czy działanie wysokiej temperatury, a marmurowe są niezwykle stylowe – podobnie jak blaty dębowe na wymiar. Są jednak dość drogie i podatne na odbarwienia, a ich montaż muszą wykonać fachowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Budowa w technologii szkieletowej Previous post Jak przebiega budowa domu w technologii szkieletowej?
Konstrukcja dachu z drewna Next post Konstrukcje drewniane – dlaczego to się opłaca?!