Zdrowe i silne rozsady to połowa sukcesu ogrodniczego. Skąd je wziąć i jak przygotować stanowisko, żeby nie zmarnować ich potencjału. Zobacz, jak zapewnić prawidłowy rozwój sadzonkom pomidorów, żeby latem i jesienią cieszyć się z dużych zbiorów.
Kiedy kupować rozsady sadzonek pomidorów?
W sklepach ogrodniczych sprzedaż trwa już od połowy kwietnia. To najlepszy czas na zaopatrzenie się we wszystkie sadzonki, jakie planujesz posadzić w tym roku. Zrobisz to dopiero w maju, masz więc cały miesiąc na to, żeby zdecydować, co w tym roku powinno znaleźć się w Twoim ogrodzie. Dzięki temu rozplanujesz dokładnie cały jego układ, pamiętając o potrzebach poszczególnych okazów.
Hartowanie sadzonek przed posadzeniem do gruntu
Wcześniejsze kupno rozsad ma jeszcze jedną ważną zaletę. Jeśli dotrą do Ciebie wcześniej, masz czas, żeby uodpornić je na niskie temperatury. Kiedy przyzwyczają się do chłodu, lepiej zniosą pierwsze tygodnie w ziemi. Wystarczy, że najpierw postawisz je na parapecie i będziesz lekko uchylać okno. Z czasem możesz wynosić je na balkon albo do ogrodu – na kilka godzin, a potem cały dzień. Zabieraj je do domu na noc i powtarzaj tę czynność dopóty, dopóki nie nastąpi druga połowa maja, wraz z którą minie ryzyko wystąpienia przymrozków.
Uprawa sadzonek w ogrodzie – przygotuj ziemię
Sadzonki pomidorów lubią lekko kwaśną glebę o dużej przepuszczalności. Już jesienią zasil ją nawozem zawierającym azot, potas i fosfor, a jeśli jej odczyn jest zbyt kwaśny, zastosuj wapń, żeby przywrócić jej odpowiednie pH. Pamiętaj, że pomidory kochają słońce, ale są wrażliwe na wiatr. Ich stanowisko musi być osłonięte, tak żeby krzaczki nie zmarniały pod wpływem gwałtownych podmuchów powietrza.
Sadząc pomidory w szklarni, zwracaj uwagę na układ uprawy, tak by słońce równomiernie ją doświetlało. Z tego powodu najlepiej rozplanować krzaki na linii wschód-zachód. Zaproś trzmiele do współpracy – pod osłonami zwykle brakuje owadów zapylających, a dzięki skrzynkom z tymi pożytecznymi zwierzętami Twoje uprawy będą bezpieczne i przyniosą obfite plony.
Uważaj na choroby, a Twoje sadzonki przyniosą duże zbiory
Teoretycznie pomidorów nie sadzi się obok papryki i bakłażanów – wszystkie rośliny mają takie samo zapotrzebowanie na składniki mineralne. Przez to mogą je sobie podbierać, co doprowadzi do niedoborów. Poza tym – atakowane są przez identyczne choroby, więc jeśli jedna z nich zachoruje, istnieje duża możliwość, że druga jest już w kolejce. Jeśli jednak jesteś przekonany, że potrafisz zapewnić idealną opiekę wszystkim roślinom, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyć uprawiał jedną obok drugiej.
Uważaj natomiast na sadzenie pomidorów w podłożu, w którym rosły ziemniaki. Niestety często dotykają je choroby pochodzenia grzybiczego, a zarodki pleśni utrzymują się długo w glebie i w następnym sezonie mogą zainfekować Twoją uprawę.
Sadzenie pomidorów w domu – rośliny na balkonie
Nie masz ogrodu? Zamów takie odmiany, które da się uprawiać na balkonie albo tarasie – w donicy lub skrzynce. Nie odmawiaj sobie własnych soczystych pomidorów tylko z tego powodu, że mieszkasz w centrum miasta, a nie na wsi. Wystarczy, że wybierzesz pomidorki koktajlowe, które bardzo dobrze sprawdzają się w uprawie domowej, żebyś cieszył się smakiem, jakiego nie znajdziesz wśród roślin kupowanych w sklepie.
Ogrodnictwo już dawno wyszło ze strefy podmiejskiej i szturmem zdobywa kolejne piętra bloków – to świetny moment, żeby spróbować własnych sił w tej dziedzinie.