Moda na ekologię i ekologiczne aranżacje trafiła również do naszych ogrodów i nic w tym dziwnego, wszak to miejsce, gdzie nie powinno być miejsca na elementy degradujące środowisko. Jak zatem stworzyć taki ogród, co jest istotne? Jakie gatunki roślin warto w nim uprawiać? Tego dowiecie się z naszego poradnika.
Wybierz rośliny, które będą „strażnikami”
Są takie rośliny, których w ekologicznym ogródku nie może zabraknąć. Ponieważ rezygnujesz z wszelkiej chemii, musisz dodatkowo się zabezpieczyć, a pierwszą możliwością jest zasadzenie roślin, które będą pełniły funkcję „strażników” i odstraszały szkodniki, a także gryzonie. W tej roli doskonale sprawdzi się popularna śmierdziuszka, czyli aksamitka. Będzie zwalczała mszyce i nicienie glebowe. Wspomagać ją mogą czosnek i cebula. Ich uprawa to samo zdrowie, a fakt, że dodatkowo chronią inne gatunki, jest tylko kolejnym argumentem za ich posadzeniem w ogrodzie.
Zadbaj o organiczne nawożenie warzyw i pozostałej roślinności
Kiedy już pozbędziesz się w naturalny sposób chwastów i założysz siatkę na krety, powstałą z recyklingowanych materiałów, przyjdzie Ci rozprowadzić ziemię i sadzić rośliny. Warto zwracać uwagę na ich wymagania glebowe. Te, które preferują odczyn kwaśny mogą mieć optymalne warunki, po zmieszaniu ziemi z kompostem. Stosowanie nawozów mineralnych może prowadzić do zgromadzenia w glebie szkodliwych azotynów. Dbałość o zwiększenie plonów skutkuje zatem wytworzeniem związku, który jest rakotwórczy. Warto oczywiście wiedzieć, że w przydomowym ogródku raczej takiego efektu nie uzyskamy, jeśli decydujemy się na niewielką uprawę na wolnym powietrzu. Wpływ na powstanie azotynów ma bowiem niska zawartość tlenu, wilgotność i wysoka temperatura, a taki efekt możliwy jest w przypadku dużych upraw pod osłonami, gdzie zaniedbywane jest ich wietrzenie. Do uprawy ogródka ekologicznego doskonale poza kompostem sprawdzą się obornik, a także rośliny zielone.
Stosuj naturalne środki ochrony roślin
Także środki ochrony roślin mogą być naturalne. Można je stworzyć na bazie naturalnych przeciwników szkodników, czyli np. czosnku. Stosuje się do ich skomponowania również wrotysz, pokrzywę, skrzyp czy też cebulę. Najlepsze środki biobójcze powstają w procesie fermentacji, która może trwać 2-3 tygodni. Odpowiednie receptury potrzebne do wykonania naturalnych preparatów do oprysków roślin można znaleźć w sieci. Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie opryski można stosować na wszystkie rośliny.
Pamiętaj, jak ważne jest ściółkowanie
Kolejnym elementem o którym należy pamiętać w ogrodzie ekologicznym jest ściółkowanie. Do tego celu może posłużyć kora drzewna, liście, szyszki czy też skoszona trawa. Naturalna ściółka nie tylko chroni rośliny, ale również rozkładając się wzbogaca glebę o składniki odżywcze. Ściółkowanie świetnie sprawdzi się w przypadku małych, iglaków, które nie osiągnęły jeszcze mrozoodporności, a także u wszystkich roślin, gdzie duże znaczenie ma stale umiarkowany poziom wilgotności. Ściółka zapobiega parowaniu wody, co jest niezwykle ważne, kiedy wybierasz cebulki. Między innymi w sklepie cebulki-kwiatowe.pl znajdziesz doskonałej jakości cebulki kwiatowe, z których rozwiną się piękne kwiaty sezonowe. Warto zdecydować się zarówno na te rosnące wczesną wiosną jak i te rozwijające się późnym latem czy jesienią. W ekologicznym ogrodzie pięknie będą się prezentować tulipany, krokusy czy też lilie.
Zadbaj o małą architekturę w ogrodzie, również tę przyjazną zwierzętom
Ostatnią kwestią na którą chcemy zwrócić uwagę jest mała architektura. Warto postawić na budki lęgowe, a także domki dla owadów. Jak wiadomo z roku na rok pszczół jest coraz mniej, a takie schronienia mogą im pomóc przetrwać trudny, zimowy czas. Ptaki w ogrodzie mogą być pożyteczne prawie tak jak pszczoły, wprawdzie nie zapylają kwiatów, ale żywią się larwami, które je niszczą.
W ekologicznym ogrodzie nie może zabraknąć skalniaka, oczka wodnego, a także zbiornika na deszczówkę. Te elementy dodatkowo podkreślą jego charakter. Ekologiczny ogród musi pozwalać na oszczędność wody i energii, zatem warto pamiętać także o zastosowaniu lamp solarnych.