Prowadzenie szkolenie z zakresu BHP

Zalety outsourcingu BHP

Zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków podczas pracy jest podstawowym obowiązkiem wszystkich pracodawców.

W związku z tym pracownicy nie mogą być wysyłani na stanowiska pracy bez odpowiedniej odzieży ochronnej oraz uprzedniego przeszkolenia m.in. właśnie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Najczęściej są to szkolenia wewnętrzne, podczas których pracownicy zapoznają się z zasadami pracy, organizowane również w wypadkach zmiany w przepisach BHP. Jednak takie szkolenia nie muszą być wykonywane przez wewnętrznego BHP-owca, ale również przez firmy outsourcingowe BHP. Jakie zalety ma drugie z rozwiązań?

Outsourcing BHP – co to?

Outsourcing BHP to po prostu wykorzystanie do realizacji szkoleń z zakresu BHP zewnętrznego podmiotu. Chodzi konkretnie o zatrudnienie o specjalizującej się działalności usługowej z zakresu szkoleń bezpieczeństwa i higieny pracy.

Outsourcing bezpieczeństwa i higieny pracy może mieć przy tym bardzo szeroki zakres. Nie chodzi bowiem wyłącznie o przeprowadzanie wstępnych szkoleń BHP wprowadzających nowych pracowników w nieznane im środowisko pracy, chociaż ciągle to właśnie pozostaje główną usługą firmy outsourcingowej BHP. Może to być bardziej kompleksowa usługa BHP i w zależności od rodzaju podpisanej umowy zapewniać również:

  • wykonywanie ocen, a także analizowanie ryzyka zawodowego,
  • organizację pomiarów czynników odnośnie do konkretnego działu albo ogólnego środowiska pracy w danej firmie,
  • reprezentowanie firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • pomoc prawną w razie wypadków oraz analizę przyczyn ich wystąpienia, a także sporządzanie wymaganej w takich sytuacjach dokumentacji/

Ponadto usługi w zakresie outsourcingu BHP mogą również i często obejmują udział firmy outsourcingowej w:

  • opracowywaniu planów rozwoju oraz modernizacji przedsiębiorstw,
  • opracowywania i wdrażania instrukcji bezpieczeństwa,
  • organizacji ochrony przeciwpożarowej obiektów i wielu innych.

Outsourcing BHP – zalety

Skorzystanie z usługi outsourcingu BHP jest dosyć popularne, a szczególnie w odniesieniu do wstępnych szkoleń. Jest to jeden ze sposobów obniżenia kosztów przedsiębiorstwa w zakresie koniecznych kosztów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Ważny jest także fakt, że firma outsourcingowa BHP to najczęściej wysoce wyspecjalizowaną i rzetelną jednostką w tym zakresie.

Prowadzenie szkoleń BHP, a nierzadko i nadzoru BHP powierzone takiej jednostce oznacza również oszczędności czasu dla przedsiębiorstwa, który może zostać wykorzystany na działania biznesowe firmy. Specjaliści w zakresie bezpieczeństwa bez problemu samodzielnie stworzą w tym czasie i przeprowadzą z dużą dozą sprawności oraz kompetencji konkretne rozwiązania. Wykwalifikowani pracownicy z zakresu BHP mogą poprawić nie tylko bezpieczeństwo pracowników w firmie, ale dzięki ich działaniom często podnoszona jest również efektywność i jakość pracy.

Nie mniej ważną korzyścią wynikającą ze współpracy z firmą outsourcingową BHP jest przynajmniej częściowe przeniesienie obowiązków, a tym samym i odpowiedzialności za bezpieczeństwo na ten podmiot. Nawiązanie takiej współpracy zdejmuje z przedsiębiorstwa część problemów wynikających z konieczności dbania o bezpieczeństwo pracowników. Jest to ważne, a tym bardziej w sytuacjach, gdy właściciele firmy nie mają wielkiego doświadczenia w zakresie BHP. Zważywszy, że zazwyczaj przedsiębiorcy nie mają takiego doświadczenia, outsourcing BHP jest pożądanym dla przedsiębiorstwa rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamontowana antana z kablem na dachu domu Previous post Jaki kabel antenowy użyć do anteny telewizyjnej?
Mężczyzna wymiana opony w samochodzie Next post Kiedy najlepiej wymienić opony?