Kobieta stoi przy oknie na którym są zamonowane rolety okienne

Czy warto zainwestować w rolety okienne?

Artykuł partnera.

Chronią przed słońcem? Fakt. Dają więcej prywatności? Fakt. Dlaczego jeszcze warto zakładać rolety? Jak je zmierzyć i gdzie ich używać? Czy rolety wewnętrzne są lepsze od zewnętrznych? A może warto zainwestować w żaluzje? Na te wszystkie pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w tym artykule. Dlatego, jeśli planujesz zakup rolet, musisz to przeczytać!

Po co zakładać rolety?

Główne funkcje rolet pozwalają uzyskać pożądane zaciemnienie pomieszczenia, ochronę przed promieniami słonecznymi czy wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz. O ile rolety wewnętrzne radzą sobie doskonale z tymi wszystkimi zadaniami, o tyle rolety montowane na zewnątrz dodatkowo chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem. Osłaniając szybę z zewnątrz, nie pozwalają jej się nagrzewać, przez co ograniczają podnoszenie się temperatur wewnątrz. Niestety materiałowe rolety wewnętrzne w tej sprawie radzą sobie o wiele gorzej, gdyż nie są w stanie zatrzymać całości ciepła, jakie przenika przez nagrzane szyby. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich montować.

Jakie są różnice między roletami zewnętrznymi a wewnętrznymi?

Poza wspomnianym już ograniczeniem dostawania się ciepła do wewnątrz ograniczasz także jego ucieczkę na zewnątrz. Rolety zewnętrzne tworzą bowiem swego rodzaju bufor powietrzny i zatrzymuje jego ruch.

Montując rolety zewnętrzne, pozostawiasz więcej przestrzeni do aranżacji wewnątrz. To wygodne, zwłaszcza jeśli zależy Ci na uzyskaniu więcej ilości przestrzeni w pobliżu okien i na parapetach. Poza tym rolety zewnętrzne dają większe poczucie bezpieczeństwa, bo ograniczają dostęp do środka domu osobom niepożądanym. Warto przy tym wspomnieć, że zewnętrzne rolety okienne to nie to samo co rolety antywłamaniowe, ale w pewnym stopniu zwiększają poziom bezpieczeństwa.

Rolety zewnętrzne poza wszystkimi wspomnianymi funkcjami, wpływają także na wygląd zewnętrzny budynku. Dom z roletami zewnętrznymi na pewno wygląda bardziej nowocześnie. Z kolei montując rolety wewnętrzne, pełnią one dodatkowo funkcję dekoracyjną. Dzięki ogromnej dostępności różnych wzorów i kolorów łatwo urządzić z nimi ciekawe wnętrze.

Jak zmierzyć rolety na wymiar

Niestety na pytanie, jak zmierzyć rolety okienne nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie to rolety. Zarówno jeśli chodzi o sposób ich montażu, jak i przeznaczenie. Inaczej wygląd montaż rolet zewnętrznych, a inaczej wewnętrznych. Jednakże producenci rolet na wymiar udzielają dokładnych wskazówek co do tego, jak dokonać pomiarów, aby zamówione rolety idealnie pasowały do Twojego okna. Zamawiając na wymiar rolety okienne, warto skorzystać z tej pomocy, gdyż każdy z producentów może mieć inny sposób na ich określenie.

Czym różnią się od siebie poszczególne rolety okienne

Jak niemal wszystkie produkty, tak i rolety okienne występują w wielu różnych rodzajach. Na pewno spotkałeś się z określeniami takimi jak rolety wolnowiszące, mini rolety, rolety dzień noc itd. Zresztą sposobów na osłonięcie okien jest dużo więcej. Wśród nich znajdują się na przykład żaluzje aluminiowe, żaluzje drewniane, rolety materiałowe, plisy, moskitiery okienne i do drzwi balkonowych i jeszcze kilka innych, z których część montowana jest do ramy okiennej, inne do ściany czy sufitu. W tym artykule chcemy jednak przybliżyć trzy popularne rodzaje rolet wewnętrznych.

Rolety dachowe

Rolety dachowe to osłony okienne, które montujemy w ramie okna z udziałem prowadnic. Prowadnice stabilizują ich położenie i nie pozwalają materiałowi obsunąć się w dół. Ograniczają wpadanie do pomieszczenia światła z zewnątrz i tym samym zmniejszają nagrzewanie. To funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza gdy chętnie korzystamy z poddasza.

Rolety plisowane

Rolety plisowane są niezwykle lekkie i funkcjonale. Montuje się je w świetle okna, dzięki czemu możemy nimi sterować w górę lub w dół. Dzięki temu mamy większą swobodę w kontrolowaniu światła, jakie wpada do wewnątrz. Doskonale nadają się także do okien o nietypowych kształtach.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie są niezwykle dekoracyjne. Łączą one funkcje rolet z zasłonami. Zwykle wykonane są z różnych dekoracyjnych materiałów i łatwo nimi sterować. Mają też jeszcze jedną istotną przewagę nad pozostałymi. Rolety rzymskie zawiesza się na haczykach i tym samym łatwo je zdjąć i uprać. Dobrze sprawdzają się w klasycznych wnętrzach.

Czy rolety na wymiar są drogie?

Wbrew pozorom montaż rolet okiennych nie musi być drogi. Oczywiście wszystko zależy od ich rodzaju, wielkości, materiałów i sposobu montażu. To główne czynniki, jakie wpływają na ich cenę. Dlatego ciężko określić ich średni poziom cenowy. Faktem jest jednak, że rolety można kupić już od kilkudziesięciu złotych. Ten sposób na osłonę okna pozwoli Ci nie tylko uzyskać efektowny wygląd, ale też spełnić istotne funkcje, które pomogą lepiej funkcjonować w pomieszczeniu. Chroniąc przed nadmiernym nasłonecznieniem, ograniczasz wysokie temperatury wewnątrz i zwiększasz komfort użytkowania budynku.

Jeśli zatem zależy Ci na uzyskaniu ciekawego wystroju wnętrz, jednocześnie podnosząc komfort użytkowy, to wybierz modele wewnętrzne. Jeśli nie chcesz ograniczać miejsca wewnątrz, zdecyduj się na osłony zewnętrzne. Wszystkie rolety na wymiar znajdziesz w sklepie: https://dopasujrolety.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Robienie wiosennego obiadu ze szparagów Previous post Pomysły na wiosenne obiady na tarasie
Ogrzewanie dużego domu pompą ciepła Next post Ile kosztuje pompa ciepła?