płyty fotowoltaiczne

Jakie są korzyści z instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika stanowi technologię, która pozwoli znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Tym samym można ją traktować jako inwestycję, która posiada tę zaletę, że na pewno się zwróci. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem fotowoltaiki i pozostawieniem pieniędzy we własnym portfelu.

Szybki zwrot inwestycji

Jedną z najistotniejszych kwestii podczas dokonywania wyboru technologii jest krótki okres zwrotu. Szacowania na ten temat są różne, ale biorąc pod uwagę dodatkowe dofinansowania (np. program „Mój prąd”) czas odzyskania zainwestowanych pieniędzy wynosi zwykle od 5 do 7 lat. Istotne jest, że żywotność całej instalacji szacowana jest zwykle na około 25 lat, a w dodatku jest poparta licznymi gwarancjami. Oznacza to, że nawet w pesymistycznym przypadku mamy do czynienia z 16. latami produkcji darmowej energii. Zwykle najkorzystniejszym wyborem okazuje się postawienie na moc całego systemu zbliżoną do 100% zapotrzebowania budynku na prąd.

Uniezależnienie się od cen prądu

Wykorzystanie fotowoltaiki wiąże się z produkcją energii elektrycznej we własnym zakresie. Oznacza to uniezależnienie się od cen prądu, a tym samym od jego podwyżek. To szczególnie istotne wobec ostatnio często spotykanych coraz wyższych kosztów na rachunkach. W dodatku szacuje się, ze w tym zakresie dalej będzie dochodziło do podwyżek. Warto dodać, że fotowoltaika świetnie zgrywa się z pompami ciepła, ponieważ technologia słoneczna dostarcza wtedy energię konieczną do działania urządzenia grzewczego.

Sprawdź inne korzyści ze stosowania fotowoltaiki?

Możliwość magazynowania energii

Rząd od lat wspiera ekologiczne rozwiązania. Obecnie osoby posiadające fotowoltaikę mogą skorzystać z możliwości potraktowania sieci energetycznej jako magazynu energii. Można odprowadzić wyprodukowane nadwyżki i pobrać energię, gdy będzie to potrzebne.

Łatwy montaż oraz obsługa i długa gwarancja instalacji

Instalacje fotowoltaiczne to technologie, które są mało awaryjne. To z kolei powoduje, że producenci nie boją się postawić na długoletnie gwarancje. Każdy etap powstawania instalacji nie jest szczególnie skomplikowany, a jednocześnie również samo działanie systemu jest stosunkowo łatwe. Dzięki tym czynnikom gwarancje potrafią wynosić nawet 25 lat. To daje pewność, że inwestycja w tę technologię zakończy się powodzeniem.

Ekologia i niewyczerpalność surowca

Nie można nie wspomnieć o ekologicznym znaczeniu fotowoltaiki. Technologia produkuje prąd (które może m.in. napędzać urządzenie grzewcze), a jednocześnie nie jest inwazyjny dla środowiska. Fotowoltaika wykorzystuje efekt fotoelektryczny, a ten nie wiąże się z produkcją szkodliwych związków do atmosfery. Cały proces powstawania (a tak naprawdę przetwarzania) energii nie produkuje zanieczyszczeń. Jednocześnie pomaga dywersyfikować źródła pozyskiwania prądu, a tym samym jest ważna w kontekście całego kraju. Promienie słoneczne są nie tylko ekologicznym, ale również niewyczerpalnym źródłem energii.

Podstawowe zalety fotowoltaiki

  • szybki zwrot inwestycji, a po nim dostępność bezpłatnej energii
  • uniezależnienie się od cen prądu
  • długa gwarancja
  • szybki i łatwy montaż
  • ekologia
  • niewyczerpalność surowca

Sprawdź przykładową ofertę na http://inovativ.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plan budowy domu Previous post Budujemy ciepły dom – jakie materiały budowlane wybrać?
teren wokół domu Next post Jak zagospodarować terenu wokół domu?