Oświetlanie roślin na hali sprzyja ich wzrostowi

Lampy LED do uprawy roślin – sposób na doświetlenie roślin?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój roślin jest odpowiednie oświetlenie. Dobranie oświetlenia o odpowiedniej charakterystyce sprawi, że zwiększy się tempo wzrostu, a roślina będzie zdrowsza. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp LED do uprawy roślin.

Dlaczego warto doświetlać rośliny?

Fotosynteza jest jednym z najważniejszych procesów, które zachodzą na Ziemi. Jest ona podstawą życia dla wszystkich istot żywych. To dzięki niej roślina otrzymuje składniki odżywcze niezbędne do dalszego funkcjonowania. Koniecznymi elementami fotosyntezy są dwutlenek węgla, woda i światło. W miejscach, gdzie nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego stosuje się lampy LED do uprawy roślin. Wiele roślin hodowanych jest poza swoim naturalnym środowiskiem, dlatego wymagają one bardzo dużej ilości światła, której nie dostarczymy w sposób naturalny. Oświetlanie roślin pozytywnie wpływa na kwitnienie i produkcję witamin, które są niezbędne do prawidłowego jej rozwoju.

Jak działają lampy LED do uprawy roślin?

Najbardziej istotną kwestią, która tyczy się oświetlenia LED do uprawy roślin, jest temperatura barwowa światła. Białe światło, takie, które stosowane jest na co dzień w domach, będzie bardzo mało efektywne w perspektywie doświetlania roślin. Dlatego najczęściej stosowanymi barwami światła są niebieski, czerwony i zielony. Używane jest również światło ultrafioletowe i podczerwone. Barwy te mają zbawienny wpływ na rośliny, jednak bardzo męczą oczy, dlatego doświetlanie powinno odbywać się w miejscach specjalnie do tego wydzielonych.

Dlaczego warto wybrać lampy LED do uprawy roślin?

Najbardziej efektywnym sposobem oświetlania roślin jest użycie źródeł światła LED. Ich największą przewagą nad pozostałymi źródłami światła jest wydajność. Możemy dzięki nim zaoszczędzić więcej energii. Diody LED występują w różnych kolorach, dlatego możliwe jest dopasowanie barwy światła do rodzaju roślin, które chcemy oświetlić. Część lamp LED pozwala na zmianę natężenia światła, a nawet płynnej zmiany jego barwy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp LED do uprawy roślin?

Wybór lamp LED do uprawy roślin uzależniony jest od rodzaju hodowanych roślin. Istotną kwestią jest natężenie światła, ponieważ wiele gatunków roślin wymaga, aby było ono na bardzo wysokim poziomie. Znajomość wymagań roślin, które mają być doświetlone, jest bardzo istotna. Najlepiej będzie zaznajomić się z warunkami panującymi w naturalnym dla nich środowisku. Rośliny powinny być wystawiane na działanie słońca przez około 8 godzin dziennie, ale pamiętać należy też, że zbyt długie naświetlanie może doprowadzić do negatywnych konsekwencji. Należy zwrócić uwagę, czy lampy nie znajdują się zbyt blisko roślin.

Taśmy LED w uprawie roślin

Do uprawy roślin na niewielką skalę poleca się użycie taśm LED. Źródła światła tego rodzaju oferują często trzy barwy świecenia: czerwoną, niebieską i naturalną, co sprawia, że razem tworzą odcień fioletowy. Dzięki tej barwie zwiększa się aktywność chloroplastu, co przyspiesza fotosyntezę. Warto też, aby taśma była wodoodporna, co sprawi, że nie zostanie uszkodzona podczas podlewania.

Lampy LED jako sposób na doświetlanie roślin

Taśma LED do uprawy roślin TL214RBW

Lampy LED do przemysłowej uprawy roślin

Na skalę przemysłową stosuje się lampy o dużo wyższych parametrach. W przeszłości do oświetlania roślin hodowanych w szklarniach używano lamp sodowych, które dawały jednak zbyt mało światła o barwie niebieskiej i czerwonej, generowały one też ciepło, które negatywnie wpływało na plony. Zastąpienie ich lampami LED pozwoliło na zwiększenie wydajności fotosyntezy, wpłynęło na jakość liści i produkcję chlorofilu.

Stosowanie lamp LED w uprawie przemysłowej pozwala na hodowanie roślin w cyklu całorocznym. Doświetlanie warzyw może zwiększyć plony nawet o około 40 procent. Zwrot inwestycji jest bardzo szybko odczuwalny, tak jak widoczna gołym okiem jest poprawa jakości roślin.

Doświetlanie roślin wspomaga ich wzrost

Lampa do uprawy pomidorów Greenie TomatoBooster Professional

Doświetlanie roślin za pomocą technologii LED daje bardzo pozytywne rezultaty. Niezależnie, czy oświetlamy rośliny domowe, czy może stosujemy oświetlenie na przemysłową skalę, szybko zobaczymy pozytywne efekty. Zainwestowanie w nowoczesne oświetlenie sprawi, że uprawa roślin stanie się jeszcze bardziej przyjemnym zajęciem.

One thought on “Lampy LED do uprawy roślin – sposób na doświetlenie roślin?

  1. Rodzina ma takie LED’y. Mówią, że im się taki sposób doświetlania sprawdza. Ciekawa kwestia jak dla mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

warzywa i owoce Previous post Catering dietetyczny w Poznaniu
Pompa zanurzeniowa to bardzo przydatny element przy budowie domu jednorodzinnego Next post Czym kierować się przy zakupie pompy zanurzeniowej?