Kropelkowe nawiadanianie roślin

Oszczędne i wygodne nawadnianie kropelkowe roślin

Odpowiednie nawadnianie roślin ogrodowych lub uprawowych jest niezmiernie ważne, jeżeli chcemy się cieszyć ich pięknem i obfitymi zbiorami. A klimat, w którym występują coraz częstsze okresy suszy, nie ułatwia nam zadania. Warto zatem rozważyć zastosowanie rozwiązania, które jest wygodne, a zarazem oszczędza wodę i utrzymuje należyty poziom nawodnienia roślin. 

Co to jest nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe polega na dostarczaniu wody w postaci kropli, bezpośrednio do okolic systemu korzeniowego roślin. Ta metoda podlewania zapewnia efektywne nawilżenie gleby zgodnie z zapotrzebowaniem roślin. A zarazm wyklucza straty wody, występujące np. przy deszczownicach, zraszaczach czy podlewaniu tradycyjnym z konewki. Nie wspominając o wygodzie i możliwościach całkowitej automatyzacji systemu.

W systemie nawadniania kropelkowego za podawanie kropel wody, odpowiedzialne są tzw. emitery kroplujące, które odpowiednio dozują ilości podawanej wody. Najczęściej stosowane i najpopularniejsze rozwiązania w tym zakresie to linie kroplujące i taśmy kroplujące, a także emitery igłowe lub kroplowniki montowane na rurach.

Zalety nawadniania kropelkowego?

Systemy nawadniania kropelkowego charakteryzują się dużą wydajnością, równomiernością oraz wygodą nawadniania.

  • Oszczędność wody i jej efektywne wykorzystanie. Niewielkie, ale wystarczające ilości wody trafiają do gruntu tuż przy korzeniach. Podaż wody jest mała, ale cykliczna i stała, pozwalająca utrzymywać odpowiednie nawilżenie gleby. Efekty nieosiągalne przy innych metodach podlewania.
  • Równomierne nawadnianie. Systemy korzeniowe roślin dużo lepiej rozwijają się w środowisku równomiernie wilgotnej gleby. Linie kroplujące posiadają równomiernie umiejscowione emitery.
  • Mniejsze ryzyko chorób grzybowych roślin i ich lepsza kondycja. Liście i inne naziemne części roślin nie przepadają za kontaktem z podlewaną wodą, zatem dozowanie przez linie kroplujące i kroplowniki wody do gleby pomaga w powyższych kwestiach.
  • Wygoda i komfort. Dzięki automatyzacji systemu, możemy ustawiać cykliczną porę i czas nawadniania, dostosowując działanie do potrzeb naszych roślin. A w nowoczesnych sterownikach nawadniania, uzależniać pracę systemu od pogody oraz warunków w glebie odczytywanych z czujników. Nawadnianie kropelkowe wyręcza nas całkowicie w kwestii należytego podlewania.

Do czego i gdzie sprawdzi się nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe ze względu na swoje zalety jest uniwersalną i szeroko stosowaną metodą nawadniania roślin zarówno ozdobnych jak i uprawowych. Węże i linie kroplujące, niezależnie od rodzaju roślin sprawdzają się do liniowych nasadzeń, np. rzędów krzewów, tuj, żywopłotów lub upraw na grządkach warzywnych otwartych jak i szklarniowych. Nawadnianie liniami kroplującymi stosuje się również na większych powierzchniach, w rabatach ozdobnych, skwerkach, zieleńcach, również tam gdzie powierzchnię między roślinami wypełnia się kruszywami, kamieniami lub korą.

Kropelkowe nawiadanianie roślin

Rodzaje nawadniania kropelkowego.

Nawadnianie kropelkowe zależnie od jego budowy dzielimy na kilka rodzajów. Dzięki nim znajdziemy odpowiedni typ do naszych zastosowań.

Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia

Najtańsze i najprostsze rozwiązanie wśród linii kroplujących, które nie posiada kompensacji ciśnienia, czyli wraz z odległością dostarczy mniej wody. Rozprowadzanie wody jest nierównomierne, ale w mniejszych uprawach lub powierzchniach i tam gdzie nie jest to, aż tak ważne, z powodzeniem znajdzie zastosowanie.

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia zapewniają równomierne rozprowadzanie wody na całej długości linii. W praktyce stosowane już od długości jednego ciągu powyżej 60m. Zalecane dla dłuższych ciągów, większych lub nachylonych terenów, skarp, oraz bardziej wymagających upraw.

Linie kroplujące podziemne i nadziemne

Większość linii kroplujących stosowana jest na ziemi, jednak tam gdzie potrzebujemy niewidocznego systemu, np. przy kropelkowym nawadnianiu trawników, można zastosować linie podziemne specjalnie przygotowane do tej eksploatacji. Emitery w takiej linii mają układy samoczyszczenia, zapobiegania zatykania i zarastania korzeniami.

Węże nawadniające

Wąż nawadniający “pocący” jest specyficznym rodzajem nawadniania kropelkowego, ponieważ wydatek wody występuje na całej jego powierzchni, przez specjalną konstrukcję i materiał. Woda kropluje, wydostaje się nie przez emitery ale powierzchnię.

Emitery igłowe i kroplowniki

Stosowane do podlewania indywidualnych roślin, które uprawiamy w glebie lub w różnego rodzaju pojemnikach. Pojedyncze emitery podłączone są wężykami do rury doprowadzającej wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybieranie między wełna a styropianem do ocieplenia domu Previous post Wełna czy styropian- co wybrać do ocieplenia domu?
Kompleksowy remont mieszkania Next post Kompleksowy remont mieszkania – plusy zlecenia go firmie