Posiadasz już oczko wodne i chciałbyś wpuścić do niego kilka rybek? A może dopiero planujesz jego założenie i chcesz, by od początku spełniało ono normy i potrzeby przyszłych mieszkańców? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak przygotować zbiornik, aby mogły zamieszkać w nim ryby!
Masz już oczko wodne
Posiadasz oczko wodne w ogrodzie i chciałbyś je nieco ożywić, wpuszczając do niego piękne koi i karasie? W pewnym sensie masz już połowę pracy za sobą – w końcu zbiornik z wodą masz już gotowy! Pamiętaj jednak, że nie w każdym oczku wodnym mogą zamieszkać ryby.
Powszechnie przyjmuje się, że na 1 metr kwadratowy oczka wodnego nie może przypadać więcej niż 25 cm ryby (czyli np. 5 rybek o długości 5 cm). Należy jednak pamiętać, że większość gatunków ryb, które można hodować w zbiornikach zewnętrznych, rośnie. I to do rozmiarów znacznie przekraczających 5 cm. Ważne jest też, że w zbiorniku powinno znajdować się przynajmniej kilka-kilkanaście rybek, więc posiadanie jednej, 25-centymetrowej ryby również nie wchodzi w grę.
Jeśli jednak Twój zbiornik ma kilka metrów kwadratowych i znajduje się w odpowiednim, umiarkowanie nasłonecznionym miejscu, możesz z powodzeniem zaplanować wprowadzenie do niego paru ryb.
Oczko dopiero w planach
Jeżeli dopiero planujesz założenie oczka i zależy Ci, aby było ono przystosowane na przyjęcie łuskowatych gości, w pierwszej kolejności zaplanuj jego wielkość, pamiętając o zasadzie, którą zapisaliśmy wyżej (min. 1m2 oczka na 25 cm ryby). Następnie wybierz miejsce, w którym je wykopiesz.
Oczko wodne powinno znajdować się w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym. Otwarta przestrzeń i palące słońce pozbawią rybki tlenu w najgorętszych miesiącach, natomiast miejsce zacienione i ukryte pod drzewami stanie się siedliskiem komarów, a Ty nie będziesz nadążał z czyszczeniem zbiornika z organicznych nieczystości, spadających z drzew.
Kolejnymi krokami jest już tylko wykopanie oczka, wyłożenie dna podkładem i folią, wypełnienie zbiornika wodą i nasadzenie roślin. Wybierając roślinność warto jednak skonsultować się z ekspertami, takimi jak osoby pracujące w https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne, by wiedzieć, jakie gatunki będą odpowiednie i przede wszystkim nie będą toksyczne dla niebawem wpuszczonych do zbiornika ryb.
Wszystko do oczka wodnego
Skoro zbiornik już jest gotowy, z powodzeniem możesz odwiedzić lokalny sklep z rzeczami do oczka wodnego lub dokonać zakupów on-line, ponieważ dzięki temu będziesz miał możliwość magicznego przemienienia swojego pustego zbiornika w pełne życia i ryb oczko wodne!
Pierwszym, czego bezwzględnie potrzebujesz, jest filtr. Filtry do oczka wodnego pozwalają oczyścić wodę i polepszyć jej jakość – trzeba bowiem pamiętać, że oczko to zbiornik mały, sztuczny i bezdopływowy – natura nie jest w stanie tutaj sama zadziałać i oczyścić w nim wody. Kolejnym sprzętem będzie pompa i system napowietrzania, które zapewnią wodzie tlen. Niezbędny okazać się może również zakup odkurzacza lub innego urządzenia pozwalającego na czyszczenie dna oczka wodnego. Do tego będziesz musiał zakupić testy do wody oraz szereg preparatów, które pozwolą Ci ją uzdatnić i w porę przywrócić jej wymagane parametry (gdy już zbiornik zamieszkają ryby). Potrzebny będzie również oczywiście pokarm dla rybek.
Kiedy możesz wpuścić rybki?
Gdy Twoje oczko jest już przygotowane i wyposażone, możesz… rozpocząć poszukiwania informacji dotyczących rybek, jakie chcesz do niego wpuścić. W tym czasie bowiem oczko musi przejść tzw. proces dojrzewania, który trwa kilka tygodni. Ten czas jest niezbędny do osiedlenia się flory bakteryjnej (nitryfikacyjnej), która odpowiada za obieg związków azotu. Cały ten czas musisz testować i kontrolować wodę, sprawdzając, czy procesy chemiczne idą „w dobrym kierunku”.
Po okresie 3-4 tygodni, kiedy woda jest już dojrzała, a testy wykazują wyniki w granicach normy, możesz wreszcie wpuścić ryby do oczka i cieszyć się ich obecnością!