Planowanie finansowe: Jak zapewnić sobie spokojną emeryturę?

Artykuł sponsorowany.

Informacja reklamowa. Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Młodość jest z reguły spontaniczna i nie lubi wybiegać w przyszłość, ale w obecnych czasach, które charakteryzują się kryzysem demograficznym takie myślenie może się okazać nazbyt frywolne. Bo kryzys demograficzny oznacza, że przyszłość emerytur dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków jest poważnie zagrożona.

Obowiązujący w Polsce system emerytalny, ale właściwie dotyczy to całej Europy, jest oparty na solidaryzmie społecznym, co oznacza, że płacone przez nas składki na ZUS trafiają do kieszeni dzisiejszych emerytów. Z kolei ludziom obecnie cieszący, się młodością emerytury będą finansowały ich dzieci. Skoro jednak dzisiaj mamy naprawdę bardzo poważny kryzys demograficzny, to oznacza on, że składki wpłacane do ZUS nie pozwolą w przyszłości wypłacać nie tylko imponujących, ale choćby wystarczających świadczeń. Dlatego lepiej zadbać o swoje przyszłe pieniądze samodzielnie, nie licząc na państwo i społeczny solidaryzm.

Choć oszczędzanie na przyszłość nie bardzo leży w naszej naturze, to jednak jest koniecznością. Według prognoz specjalistów tzw. stopa zastąpienia – czyli stosunek wysokości emerytury do ostatniej pensji – sięga obecnie 53%. Nie jest to wiele, ale jeśli brać oczekiwania na przyszłość to i tak imponująca wielkość, która w 2050 roku zmaleje do 37,6%, a dziesięć lat później do ponurej wielkości 28,3% (źródło:https://www.zus.pl/documents/10182/874079/13+-+Jak+zatroszczy%25C4%2587+si%25C4%2599+o+zabezpieczenie+na+staro%25C5%259B%25C4%2587+os%25C3%25B3b+o+niskich+dochodach.pdf/d3c3bb66-5784-44b2-bf1a-d98528603e60). 

Trzeci filar

Rzecz w tym, aby uczynić oszczędzanie najmniej dokuczliwym, a jednocześnie zapewnić, aby gromadzone pieniądze zwiększały swoją wartość, a nie były konsumowane przez inflację. To oznacza, że najprostsze sposoby – przysłowiowy „bank ziemski”, czyli odkładanie pieniędzy w bieliźniarce, ale także na koncie czy depozycie bankowym – są po prostu nieskuteczne.

Dobrym wyjściem z sytuacji są narzędzia z tak zwanego trzeciego filara, który jest dobrowolny, ale daje szereg przywilejów, z których korzystamy nie tylko na emeryturze, ale już teraz, w momencie dokonania pierwszej wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Niższy podatek

IKZE ma już długą tradycję, funkcjonuje od początku XXI wieku i choć nie cieszy się wśród Polaków oszałamiającą popularnością, to jednak ma gigantyczne zalety. Po pierwsze, o czym – po doświadczeniach z OFE koniecznie trzeba pamiętać – zgromadzone na nich środki są pieniędzmi prywatnymi, nikt nie może nam ich odebrać i na dodatek są dziedziczne. Co więcej, oszczędzając na tym koncie jesteśmy – jeśli tylko spełnimy warunki – zwolnieni z tzw. podatku Belki, czyli podatku od inwestycji kapitałowych, który obecnie wynosi aż 19%.

Bo Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest produktem inwestycyjnym, którego celem jest długofalowe zarządzanie naszymi oszczędnościami. Jakich narzędzi będziemy do tego konta używać zależy od naszej indywidualnej decyzji i warto ją podjąć po rozmowie z doświadczonym doradcą.

Wracając do ulgi podatkowej. Każda kwota, wpłacona na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego powoduje, że nasze dochody objęte opodatkowaniem są pomniejszane, a roczny maksymalny limit ulgi wynosi w tym roku 4506,20 zł (jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą). to spora kwota.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. 

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Termowizja: Kiedy Warto Wykonać Badanie i Ile to Kosztuje? Previous post Termowizja: Kiedy Warto Wykonać Badanie i Ile to Kosztuje?
Nowoczesne listwy przypodłogowe. Estetyka i funkcjonalność Next post Nowoczesne listwy przypodłogowe. Estetyka i funkcjonalność