Każda budowa domu jednorodzinnego, a także remont kapitalny domu albo mieszkania generuje sporą ilość problematycznych odpadów. Może to być stary tynk, glazura i terakota, stare drzwi i framugi, a także już wysłużone meble. Problem z tego typu śmieciami polega zaś na tym, że nie są one zaliczane do odpadów komunalnych i nie można ich wrzucić do przydomowego śmietnika, czy wystawić w wyznaczony dzień w workach na odpady.
Problematyczne śmieci
Bywają spółdzielnie mieszkaniowe, które rozwiązują problem dostawiając dodatkowe kontenery pod tego typu śmieci, ale w wypadku domów jednorodzinnych trzeba się starać o inne rozwiązania:
Gruz i odpady wielkogabarytowe
Gruz a odpady wielkogabarytowe nie są tym samym. I nie tylko wizualnie, ale i z punktu widzenia prawa i możliwości ich utylizacji.
Tzw. gabaryty to wszelakie meble, dywany, drzwi, większa armatura łazienkowa, ale również większe zabawki, czy rowery.
Za gruz uznawane jest wszystko, co stało się odpadem po budowie lub remoncie. Na gruz składać się mogą uszkodzone pustaki i cegły oraz ich fragmenty, stary tynk albo zaprawa murarska, dachówki, płytki oraz kafle, a także beton. Do gruzu pobudowlanego zaliczane są ponadto worki po cemencie, czy fragmenty papy. Według prawa budowlanego gruz jest klasyfikowany na trzy grupy:
- kawałki betonu, cegieł oraz ziemi;
- mieszanka odpadów z grupy pierwszej, uwzględniające również ceramikę oraz styropian;
- odpady z grup pierwszych z obecnością wiader malarskich, folii, worków, siatek tynkarskich itp.
Wiedza o grupowaniu odpadów nazywanych gruzem jest niezbędna, ponieważ każdą grupę odpadów budowlanych należy wywozić oddzielnie i w odpowiednio przystosowanym do danej grupy pojemniku. Przy wynajmowaniu pojemnika na gruz warto poinformować firmę zajmującą się wynajmowaniem i wywozem takich odpadów, jakiego typu gruz mamy do wywiezienia. Wówczas firma dostarczy odpowiedni kontener na gruz.
Utylizacja gabarytów i gruzu
Gruz i gabaryty są odpadami, które przysparzają największych problemów. Trzymanie ich zaś na posesji jest jej zagracaniem, a to nie ma nic wspólnego z elegancją i wzbudza niesmak. Istnieje jednak kilka metod pozbycia się niepotrzebnych, nawet tak problematycznych śmieci:
- wynajęcie kontenera na odpady, czyli forma wypożyczenia od firmy usługowej specjalnych pojemników na gruz albo na śmieci wielkogabarytowe;
- wywiezienie gruzu na własny koszt wprost na gminne składowisko selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Adresy takich punktów są dostępne na stronach www każdego Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy w Polsce. Jest to wygodne jeśli guzu nie jest dużo, wtedy przydadzą się worki typu Big Bag;
- oddanie gruzu do recyklingu – gruz z grupy pierwszej, ale bez ziemi chętnie przyjmują betoniarnie i przerabiają na kruszywo. Ponadto prywatne osoby lub firmy ogłaszają się w formie: „Przyjmę gruz”. Często chodzi o podniesienie gruntu, na którym w przyszłości ma powstać jakaś inwestycja budowlana. Zarówno prywatnie, jak i pod szyldem firmy można spotkać ogłoszenia-tabliczki informujące o możliwości zrzucenia na danej działce gruzu, a co w rzeczywistości dotyczy również np. niepotrzebnej ziemi z wykopów pod fundament.
- przekazanie starych mebli, dywanów, czy zabawek w chętne ręce. Ludzie potrzebują różnych mebli nie tylko do domów, ale również np. do letnich kuchni, warsztatów, czy domków na działce. Tutaj warto wrzucić ogłoszenie na lokalny portal ogłoszeniowy, a chętni mogą się łatwo znaleźć i wybawić z kłopotu.