Klimatyzacja w pomieszczeniu.

Sposoby na obniżenie temperatury w domu

Zmniejsza wydajność pracy, utrudnia wypoczynek, a nierzadko też staje się powodem poważnych problemów ze zdrowiem – zbyt wysoka temperatura powietrza to problem, na który warto mieć przygotowane skuteczne rozwiązanie. Sprawdź przygotowane przez nas sposoby na obniżenie temperatury w domu. Oto nowoczesne rozwiązania i sprawdzone domowe metody.

Klimatyzacja

Zacznijmy od tego, co niekoniecznie najtańsze czy najłatwiej dostępne, ale z pewnością najskuteczniejsze. Na rynku dostępne jest obecnie kilka nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają szybkie obniżenie temperatury w domu. Do najbardziej efektywnych zaliczyć można klimatyzację. Pozwala ona nie tylko schłodzić mieszkanie, ale i dopasować panującą w nim temperaturę bezpośrednio pod swoje potrzeby. Nowoczesne klimatyzatory biurowe są ciche, energooszczędne i wielofunkcyjne – poza funkcją chłodzenia zapewniają również oczyszczanie i osuszanie powietrza.

Jeśli montaż klimatyzacji na stałe nie jest możliwy przez wzgląd na warunki mieszkalne, warto rozważyć zakup klimatyzatora przenośnego. Urządzenie to działa w podobny sposób – pobierając ciepło w jednym, a oddając w drugim miejscu. Różni się przede wszystkim brakiem konieczności instalacji. Mimo znacząco mniejszych możliwości niż klimatyzatory typu split przynosi odczuwalną ulgę.

Zasłony i rolety

Stanowią dobry duet wraz z klimatyzacją, lecz nawet zastosowane w pojedynkę obniżą temperaturę w mieszkaniu o kilka stopni. Mają na celu zapobieganie nagrzewaniu wnętrza, dlatego stosując je, warto pamiętać o zasłonięciu okien już nocą. Do wyboru są zasłony zaciemniające i rolety, w tym rolety zewnętrzne, których skuteczność jest wyższa od standardowych rolet wewnętrznych.

Wentylatory

Choć ich popularność znacznie przekracza tą, którą cieszy się klimatyzacja, to skuteczność jest niestety znacznie niższa. Wentylatory, potocznie określane wiatrakami, w rzeczywistości nie obniżają temperatury, lecz wprawiając powietrze w ruch, dają przyjemne odczucie chłodu. Do wyboru są wentylatory podłogowe, sufitowe czy mniejsze biurkowe.

Domowe sposoby na obniżenie temperatury w domu

Nim jednak pojawiły się w sprzedaży nowoczesne urządzenia stworzone do walki z upałami, wiele osób wykorzystywało domowe sposoby na obniżenie temperatury. Do dziś warto je znać. Znacznie zwiększą one skuteczność działania nowoczesnych rozwiązań, nie wymagając tak naprawdę wiele.

O czym więc pamiętać? Po pierwsze o tym, by nie otwierać okien za dnia. Porządne wietrzenie domu powinno odbywać się wieczorami lub nocami, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa. Po drugie ograniczyć długie gotowanie, pieczenie czy stosowanie innych urządzeń, które emitują ciepło. I po trzecie – nawilżać, np. z pomocą rozwieszonego w pomieszczeniu mokrego prania. Parująca woda nieznacznie schładzała będzie powietrze w pomieszczeniu.

One thought on “Sposoby na obniżenie temperatury w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lapmy led sprzyjają szybszemu wzrostowi roślin Previous post Lampy led do uprawy pomidorów – zalety i wady
Morze Bałtyckie. Next post Co warto zobaczyć w Jastrzębiej Górze?