Dbanie o rośliny jesienią

Jak dbać o rośliny jesienią

Jesienią rośliny wymagają więcej troski i uwagi, ponieważ to dla nich trudny okres. Dni są krótsze, słońca jest o wiele mniej,  za to powietrze jest suche z powodu ogrzewania mieszkania.  Jak dbać o rośliny jesienią, by pomóc im przetrwać? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Jak dbać o rośliny jesienią, by przetrwały ten okres

Rośliny mają różne potrzeby, dlatego musisz to uwzględnić, przygotowując je na jesień. O czym warto pamiętać? Na co zwrócić uwagę? Od czego zacząć?

Wynieś z balkonu rośliny wrażliwe na mróz

Część roślin nie jest odporna na mrozy, które jesienią są dość częste, szczególnie jeśli chodzi o noce i poranki. Jeśli zrobisz to za późno, może się okazać, że  później nie będzie już czego ratować. Gdzie przechowywać takie rośliny zimą? Możesz na przykład przenieść je na klatkę schodową albo do piwnicy, o ile nie jest ciemna.

Zapewnij roślinom dostęp do światła

Jesienią słońca jest jak na lekarstwo, ale część roślin nadal go potrzebuje. Dlatego przenieś część roślin bliżej światła, na przykład na parapet. Pamiętaj, by

obrócić donice tak, żeby rośliny miały dostęp do światła ze wszystkich stron.

Zadbaj o rośliny, które przechodzą w stan spoczynku

Oprócz roślin, które nadal potrzebują dużego nasłonecznienia, są też takie, które w okresie jesienno-zimowym przechodzą w stan uśpienia. Wówczas należy im zapewnić odpowiednie warunki, by mogły przetrwać okres jesienno-zimowy. Od czego zacząć? Rośliny takie powinny znajdować się w chłodnym, umiarkowanie nasłonecznionym miejscu.

Upewnij się, że gleba nie jest zbyt sucha lub zbyt wilgotna

Ogrzewanie, a co za tym idzie obieg powietrza mogą sprawić, że na wierzchu gleba może wydawać Ci się sucha, podczas gdy w głębszych warstwach wilgoci jest wystarczająco dużo. Dlatego powierzchowne oględziny mogą okazać się niewystarczające. Co możesz zrobić, żeby mieć pewność, że już czas podlać rośliny? Włóż patyczek w głąb doniczki i sprawdź, czy jest wilgotny, tak samo jak robisz to, piekąc ciasto.

Zainwestuj w nawilżacz powietrza

W mieszkaniu kaloryfery najczęściej znajdują się pod parapetem, czyli ta, gdzie stoi większość roślin. To może doprowadzić do ich wysuszenia. Z drugiej strony nie możesz przecież skręcić kaloryferów, bo w pomieszczeniach zrobi się zimno. Nie warto przenosić również  roślin w inne miejsce, bo będą mieć ograniczony dostęp do światła. Co w takim razie możesz zrobić? Kup nawilżacz powietrza.

Sprawdzaj kondycję roślin

Okres jesienno-zimowy sprzyja pojawieniu się szkodników na liściach i łodygach. Może to być np. zimówka lub przędziorka. Dlatego przy podlewaniu warto dokładnie obejrzeć roślinę, sprawdzić, czy nie ma śladów po szkodnikach.

Jak dbać o rośliny jesienią – podsumowanie

Jeśli zadbasz o swoje rośliny w okresie jesienno-zimowym, podziękują Ci za to pięknie kwitnące na wiosnę. Weź jednak pod uwagę, że nawet jeśli jedna z roślin zmarnieje, zawsze masz drugą szansę. Inaczej jest z nieprzewidzianym zdarzeniem, takim jak choćby kradzież z włamaniem. Jeśli w porę nie zatroszczysz się o solidne ubezpieczenie domu lub mieszkania, (sprawdź ubezpieczenia) sam będziesz musiał uporać się z ich finansowymi konsekwencjami, a drugiej szansy nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najmodniejsze style w wystroju wnętrz Previous post Najmodniejsze style w wystroju wnętrz
BIM a wizualizacja 3D Next post BIM a wizualizacja 3D