Zamontowane oświetlenie LED w pomieszczeniu

Najczęściej powielane mity na temat oświetlenia LED, czyli nie daj się fake newsom

Artykuł partnera.

Wydaje się, że oświetlenie LED już dawno wyparło inne rodzaje oświetlenia, choćby ze względu na wprowadzane ograniczenia dotyczące świetlówek czy wycofanie ze sprzedaży tradycyjnych żarówek. Niemniej jednak ciągle na jego temat powielane są pewne mity. Jak to zwykle bywa są osoby, które pewnym sentymentem darzą stare żarówki i uważają, że LED-y nie mogą się z nimi równać. A jak jest w rzeczywistości? Poznajcie najczęściej powielane mity na temat oświetlenia LED.

Zacznijmy od mitów negatywnych: żarówki LED są niskiej jakości i nie są wystarczająco jasne

Obydwa stwierdzenia są fałszywe. Oczywiście dużo zależy od pochodzenia żarówek. Diody LED mogą być różnej jakości, jeżeli weźmie się pod uwagę producentów europejskich i chińskich. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na wskaźnik oddawania barw. W przypadku wysokiej jakości ledów współczynnik CRI jest większy niż 80, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do 90, podczas gdy światło dzienne oznaczone jest wskaźnikiem 100. Żarówki LED nie emitują więcej światła od tradycyjnych czy świetlówek, ale zużywają przy tym znacznie mniej energii. Wysokiej jakości żarówki z pewnością oferuje producent oświetlenia LED AKB-Poland.

Mit nr 2: żarówki LED nie nagrzewają się, potrzebują czas na rozgrzanie się oraz migotają

To jest kolejny mit. Oczywiście żarówki LED wytwarzają ciepło, ale nie w takim stopniu jak tradycyjne żarówki czy świetlówki, gdyż nie emitują promieniowania podczerwonego, które w dużej mierze odpowiada za wysokie nagrzewanie się źródła światła. Warto przy tym podkreślić, że żarówki LED nie emitują też promieniowania UV. Oświetlenie LED działa inaczej niż świetlówki, dlatego śmiało możecie inwestować w oświetlenie z Warszawy od AKB-Poland. Gwarantują pełny strumień świetlny od razu po włączeniu. Dotyczy to nie tylko żarówek, ale i taśm LED, które mogą być funkcjonalne, ale i dekoracyjne. Ten mit wziął się właśnie z niskiej jakości diod LED, które czasami miały tendencję do migotania. Jeżeli dochodzi do zmiany napięcia czuła dioda LED może zacząć migotać. Producenci wysokiej klasy oświetlenia LED stosują zabezpieczenia w postaci np. elementów filtrujących w zasilaczach, które mają zapobiegać temu zjawisku. Warto podkreślić, że efekt migotania może być związany też nie z samą diodą, a wadliwą instalacją elektryczną. Warto wiedzieć, że przebywanie w pomieszczeniach z migoczącym światłem może prowadzić do uszkodzenia wzroku i to już nie jest żaden fake news, dlatego trzeba dbać o jakość żarówek i taśm LED i kupować je od renomowanego producenta oświetlenia LED.

Oświetlenie LED

Mit nr 3: oświetlenie LED świeci jaskrawym, białym światłem i jest szkodliwe dla oczu

Nie jest prawdą, że oświetlenie LED jest zawsze białe i jaskrawe. Otóż może ono przybierać różne barwy. Mamy do wyboru oświetlenie białe ciepłe, neutralne oraz zimne. Do tego dochodzi jeszcze oświetlenie RGB, czyli z diodą czerwoną, zieloną i niebieską. W przypadku takiego oświetlenia barwą światła można sterować. Warto podkreślić, że takie światło nie jest szkodliwe dla oczu i jest punktowe. Nie działa jak laser i jest całkowicie bezpieczne. Oświetlenie LED, które trafia na rynek przechodzi liczne badania i uzyskuje niezbędne na naszym rynku atesty.

Mit nr 4: żarówki LED zawierają szkodliwe substancje

Warto poruszyć kolejny mit, a mianowicie to, że żarówki LED zawierają szkodliwe substancje. Być może osoba, która rozpowszechniła tę informację miała na myśli świetlówki, które w istocie zawierały szkodliwą rtęć. Żarówki LED nie zawierają też ołowiu, ani innych szkodliwych substancji i co ważne nadają się do recyklingu.

Mit nr 5: żarówki LED świecą pełnym światłem przez wiele lat i właściwie działają wiecznie

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie ma żarówek, które świecić będą zawsze i każde w końcu się zużywają. Oczywiście producenci podają na opakowaniach czas, gdy żarówki LED będą świecić pełnym światłem. Trzeba jednak wziąć poprawkę na tanie żarówki ze zdeklarowaną żywotnością na poziomie 50 tys. godzin. Po pewnym czasie strumień światła staje się mniejszy i to nawet o 70% od wartości strumienia początkowego. Prawdą jest jednak, że przez długi czas można cieszyć się pełnym światłem, ale nie ma nic wiecznego. Z czasem i żarówki LED trzeba wymienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodowe węże do wody leżą obok siebie Previous post Złącza i węże do wody
Pieniądze z kredytu we frankach na dom Next post Kredyt we frankach na dom – wady