Wygodne w użytkowaniu drzwi garażowe znacznie ułatwią korzystanie z budynku niezależnie od jego wielkości. W przypadku małego garażu istotne znaczenie ma wybór modelu zajmującego jak najmniej przestrzeni. Podczas poszukiwania bramy garażowej pod uwagę trzeba też wziąć długość podjazdu.
Klasyczne drzwi garażowe rozwierane
Rozwierane drzwi garażowe montowane są na zawiasach. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła o równej szerokości lub z asymetrycznym podziałem. W tym drugim przypadku węższe skrzydło może funkcjonować jako drzwi przejściowe. Modele rozwierane dobrze sprawdzają się w małych garażach, ponieważ otwierają się na zewnątrz, a ich konstrukcja pozwala w pełni wykorzystać całą dostępną przestrzeń wewnątrz budynku. Z drugiej strony sposób otwierania wymaga odpowiedniej ilości miejsca przed garażem, zimą zaś trzeba będzie dbać o odśnieżanie podjazdu.
Bramy segmentowe
Nowoczesne bramy segmentowe są chętnie wybierane ze względu na estetykę i wygodę użytkowania oraz na dobre parametry termoizolacyjne. Tego typu modele otwierane są pionowo do góry i zatrzymują się pod stropem lub na bok, ustawiając się wzdłuż jednej ze ścian wewnątrz budynku. Właśnie z tego powodu do małego garażu lepiej sprawdzają się bramy segmentowe otwierane do góry, o ile pod sufitem jest odpowiednio dużo miejsca. W przeciwnym razie lepszym wyborem może okazać się inny model.
Bramy rolowane
Płaszcz bramy rolowanej zbudowany jest z połączonych ze sobą lameli aluminiowych, które podczas otwierania unoszą się pionowo do góry i nawijają na umieszczony nad otworem wjazdowym wał. Podobnie jak w przypadku bram segmentowych, te rolowane doskonale funkcjonują na działkach z krótkimi podjazdami, bo nie wysuwają się przed budynek garażu. Jeśli wewnątrz nie ma miejsca na zamontowanie wału, można go zainstalować na zewnątrz w specjalnej kasecie chroniącej mechanizm przed działaniem czynników atmosferycznych oraz ingerencją niepowołanych osób. Przy niskich nadprożach, dobrym wyborem będą również rolowane bramy podsufitowe, w których płaszcz porusza się w prowadnicach i ustawia równolegle do stropu.
Bramy uchylne
Bramy uchylne prezentują się estetycznie, są dostępne w atrakcyjnych cenach, a ich prosta konstrukcja zapewnia bezawaryjność. Podczas otwierania skrzydło bramy wysuwa się przed garaż, a następnie ustawia równolegle do stropu. Z tego też powodu model uchylny zajmuje nieco miejsca przed podjazdem oraz pod sufitem wewnątrz budynku.
Która brama garażowa najlepiej sprawdzi się w małym budynku?
Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej w garażu przestrzeni, rozsądnym rozwiązaniem może być klasyczna brama rozwieralna, której zaletą jest również przystępna cena. Ten model jednak nie sprawdza się na działkach z bardzo krótkimi podjazdami, ponieważ uniemożliwi parkowanie auta przed garażem. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż modelu rolowanego z wałem, na który nawijany jest płaszcz bramy, na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie jest droższe, jednak pozwoli w pełni wykorzystać wnętrze garażu, a ponadto nie zajmie przestrzeni przed budynkiem.
W garażach, które mają dużo przestrzeni pod sufitem, ale są np. wąskie, można zamontować bramę segmentową lub uchylną. Pierwsza z wymienionych jest droższa, jednak nie zajmuje miejsca na podjeździe. Modele uchylne można kupić w przystępnej cenie, za to potrzebują nieco przestrzeni przed budynkiem ze względu na sposób poruszania się skrzydła.
Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania bramy garażowej?
Konstrukcja czy sposób otwierania bramy, która ma zostać zamontowana w niewielkim garażu, to najważniejsze kryteria wyboru decydujące o wygodzie korzystania z budynku. Warto jednak zwrócić uwagę także na jakość wykonania interesującego nas modelu oraz jego wygląd. Solidne materiały i konstrukcja zapewnią długie użytkowanie bez awarii i zachowanie atrakcyjnego wyglądu przez wiele lat. Bardzo ważne jest też, aby brama miała zabezpieczenia chroniące użytkowników przed groźnymi wypadkami oraz auto przed uszkodzeniem. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zastosowane w danym modelu rozwiązania antywłamaniowe.