Mały, różowy kwiatek w doniczce

Jak dbać o kwiaty doniczkowe jesienią?

Pielęgnacja roślin doniczkowych bywa dużym wyzwaniem zwłaszcza w okresie jesiennym. W tym okresie radykalnie zmieniają się warunki w pomieszczeniach, wzrasta temperatura, a powietrze staje się suche. Sezon grzewczy daje się we znaki nie tylko ludziom, ale również roślinom.  Dlatego pojawia się pytanie, jak dbać o kwiaty doniczkowe jesienią?

Rośliny doniczkowe — jak często je podlewać?

Rośliny doniczkowe jesienią nie potrzebują sporo wody w tym okresie. Okazuje się, że sucha ziemia jest lepsza niż „przelewanie” roślin. Większość roślin doniczkowych zgodnie z cyklem przyrody przechodzi w tak zwany stan spoczynku, więc zapotrzebowanie na wodę znacząco maleje.  Dlatego w okresie jesiennym podlewanie można ograniczyć. Można przyjąć, że w okresie jesienno zimowym kwiaty wymagają podlewania średnio raz na 2 tygodnie. Zasada nie dotyczy roślin, których okres wegetacyjny przypada na miesiące zimowe.

Nawożenie roślin doniczkowych jesienią

Regularne odżywianie roślin to sposób na wzmocnienie roślin. Nawóz jesienny zazwyczaj stosuje się od sierpnia do października i ma on wiele zalet. Przede wszystkim jest skuteczny, wygodny oraz wydajny w wykorzystaniu. Wzmacnia odporność roślin, dzięki czemu łatwiej jest im przetrwać okres jesienno zimowy. Co więcej, doskonale przygotowuje je na wiosnę. Nawóz jesienny zawiera fosfor, potas, które odżywiają rośliny. Jednak ważne jest dokładne dopasowanie nawozu do zapotrzebowania  hodowanego gatunku.

Rośliny doniczkowe jesienią — jak ważne jest światło?

Rośliny domowe bardzo lubią światło. Miejsca najmocniej nasłonecznione nie są ich ulubionymi, jednak naturalne promienie słoneczne są niezbędne do ich rozwoju. W miesiącach jesienno zimowych dzień staje się krótszy, a do mieszkania trafia niewiele promieni słonecznych. Takie warunki są niekorzystne dla wielu kwiatów, w szczególności tych o jasnych i pstrych liściach.

Niewielka ilość światła może powodować między innymi zwiotczenie łodyg, opadanie liści lub ich rzadkie rozłożenie. Najlepszym rozwiązaniem w miesiącach jesiennych i zimowych jest przeniesienie roślin bliżej okna. Warto też zrezygnować z ciężkich zasłon i firanek. Rośliny domowe nie lubią także kurzu, który osadza się na ich liściach. Należy co jakiś czas przetrzeć je wilgotną chusteczką bądź regularnie je spryskiwać. W ciemnych mieszkaniach można pomyśleć, o doświetleniu roślin sztucznym świtałem. Przydadzą do tego się lampy rtęciowe, fluorescencyjne lub sodowe. Te kilka zasad sprawi, że rośliny będą pięknie rosły i wyglądały nawet w miesiącach jesienno zimowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamonmtowana biała podwieszana miska w toalecie Previous post Nowoczesne miski podwieszane WC, które świetnie komponują się z różnymi aranżacjami łazienek
Nowoczesne mieszkanie w niskiej zabudowie Next post Mieszkania w niskiej zabudowie w zielonej okolicy – czy warto?