Meble stworzone z palet drewnianych

Jak europalety mogą stać dekoracją twojego ogrodu?

Wiosna w pełni, do lata z każdym krokiem bliżej, z każdym dniem spędzamy coraz więcej czasu w ogrodzie. Ogród to miejsce, w którym łatwo poczuć kontakt z przyrodą i właśnie dlatego decydujemy się na dom z działką, by jak najczęściej i najdłużej utrzymywać ten kontakt. Taras w przydomowym ogrodzie jest strefą relaksu, w której zasiadamy z ulubioną książką w ręku i zatapiamy się w błogi sen z przerwą na podziwianie zachodów słońca albo bujanie się w hamaku. To również miejsce, w którym spotykamy się ze znajomymi i przyjaciółmi i wspólnie miło spędzamy czas. Dlatego tak ważne jest odpowiednie urządzenie tej strefy, by czerpać z niej to, co najlepsze. Od kilku lat panuje moda na urządzanie tarasów i balkonów w stylu eko z wykorzystaniem palet oraz drewnianych skrzyń. Przyjrzyjmy się temu trendowi bliżej.

Palety i niewyczerpane możliwości ich wykorzystania

Z palet można wyczarować naprawdę wiele bardzo praktycznych, a czasem niezastąpionych rzeczy. Jest stosunkowo niedrogi sposób na wykorzystanie niepotrzebnego już materiału, co wpisuje się w ideę uprecyklingu. Nie kupuj – wykorzystaj to, co masz albo łatwo i niedrogo dostępne rzeczy. I faktycznie tak jest. Dostęp do palet i europalet jest obecnie bardzo łatwy, by zaoszczędzić możemy nawet kupić używane palety lub postarać się za pozwoleniem zabrać je z placu budowy lub spod punktu dostaw przy magazynie lub hali produkcyjnej. Reszta zależy już tylko od naszej pomysłowości i od kreatywnego myślenia. Bo możliwości powtórnego wykorzystania tego materiału jest co najmniej tyle, ile jest mebli w zasięgu twojego wzroku.

Najczęściej palety, europalety i skrzynie drewniane wykorzystuje się do tworzenia mebli i użytecznych konstrukcji dla domu. Od niedawna materiały te znajdują swoje funkcje również w ogrodach i na przydomowych tarasach. Najczęściej powstają siedziska, wykończone stylowymi poduchami, a nieraz również obiciem. Dzięki stosowaniu wyłącznie certyfikowanych materiałów, możemy być pewni że powstały mebel będzie odznaczał się trwałością i posłuży nam naprawdę długo.

Palety – doskonały pomysł na przechowanie na tarasie i w ogrodzie

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie palet w ogrodzie jest tworzenie elementów służących do przechowania. W bardzo sprytny i łatwy sposób można zbudować półkę do trzymania butów lub kaloszy, które w ten sposób odstawione nie pobrudzą niepotrzebnie posadzki tarasowej.

Równie chwytliwym pomysłem będzie stworzenie skrzyni z palet lub z wykorzystaniem gotowych drewnianych skrzynek. W takich pojemnikach można przechowywać na tarasie poduszki ogrodowe oraz koce, a pięknie pomalowane i ozdobione staną się z pewnością doskonałą jego wizytówką.

Bardzo praktyczne zastosowanie palet w ogrodzie to z kolei stworzenie kompostowniku, który jest bardzo przydatny, a dodatkowo jest to działanie na rzecz środowiska.

Pamiętaj jednak, że każde drewno przed malowaniem musi zostać odpowiednio zabezpieczone, by nie nabierało wilgoci i było odborne na działanie mrozu.

Gdy palety stają się elementem konstrukcyjnym

Bardzo efektownym pomysłem będzie stworzenie z palet swego rodzaju podestu ogrodowego, umiejscowionego wśród bujnej niemal dzikiej roślinności. Wieczorami efekt będzie jeszcze lepszy, gdy wokół tego podestu wkopiesz w ziemię pochodnie. Pamiętaj jednak o obowiązkowym przeszlifowaniu surowego materiału, żeby wyeliminować drzazgi i wszelkie nierówności. Zanim pomalujesz, pamiętaj też o właściwym zaimpregnowaniu drewna, by zabezpieczyć je przed wilgocią i niskimi temperaturami.

Gdzie szukać palet? Podpowiadamy

Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujesz. Jeżeli zależy ci na niskich kosztach zakupu, a niekoniecznie na jakości, możesz poszukać palet na placach budowy czy w najbliższej okolicy magazynów i hal produkcyjnych. Zdarza się, że pracownicy bardzo chętnie oddają niepotrzebne palety zupełnie bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Niestety, w tym wariancie nie możemy być pewni jakości materiału i konieczna będzie bardzo wnikliwa jego ocena.

Jeżeli jesteś w stanie przeznaczyć na zakup palet nieco więcej pieniędzy i być dzięki temu pewnym jakości pozyskanego materiału, wybierz palety i europalety w składach budowlanych lub w firmach specjalizujących się konkretnie w sprzedaży tych wyrobów. Jeden z wiodących sprzedawców palet i europalet na terenie Mszczonowa koło Warszawy zdradza, że ceny palet na rynku warszawskim wahają w granicach 17-40 zł i są uzależnione od jakości materiału. Droższe są palety nowe, których jakość jest potwierdzona symbolem EPAL, natomiast tańszym wariantem są palety używane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słońce w ogrodzie z kwiatami Previous post Stwórz własny, ekologiczny ogródek. Co warto uprawiać i o czym należy pamiętać?
Nalewanie wody do szklanki Next post Filtry do wody z kranu – po co filtrować wodę w swoim domu?