System zraszający do oszczędzania wody w ogrodzie

Systemy zraszające w ogrodzie – jak wybrać odpowiedni?

Podlewanie ogrodu to niestety w naszych warunkach klimatycznych konieczność. Nie da się liczyć wyłącznie na pogodę, która jest zmienna i nie zawsze współpracuje z ogrodnikami, działkowcami czy sadownikami. W czasie przedłużającej się suszy, gdy z nieba nie pada ani kropla deszczu, przydadzą się dobrze dobrane systemy zraszające, które zapewnią roślinom optymalne nawodnienie.

Bez względu na to, czy mamy w ogrodzie dużą powierzchnię trawnika, rośliny ozdobne, grządki z warzywami czy krzewy owocowe, musimy je regularnie podlewać, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z przedłużającą się suszą. Rośliny, które są pozbawione regularnego dopływu wody, szybko usychają, więdną, a warzywa i owoce dają o wiele słabszej i mniejsze plony. Regularne podlewanie jest więc niezbędne, jeśli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem także wtedy, gdy nie można liczyć na deszcz. W ofercie producentów systemów nawadniających i zraszających możemy znaleźć szereg sprawdzonych rozwiązań, wśród których na pewno znajdziemy taki system, który w stu procentach będzie odpowiadał potrzebom naszego ogrodu.

Systemy zraszające oszczędzają wodę

Właściciele ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ciężkie pod względem ekonomicznym jest wylewanie na ogród hektolitrów wody z węża ogrodowego. Niektórzy zapobiegawczo zbierają deszczówkę, którą potem wykorzystują do podlewania ogrodowych roślin. Niestety, gdy susza się przedłuża, zapasy zgromadzonej wody szybko się kończą i trzeba korzystać z wody wodociągowej. Mamy więc do wyboru – albo płacić za wodę, albo obserwować, jak nasz ogród więdnie i traci na wyglądzie. Nowoczesne systemy zraszające pozwalają na zapewnienie ogrodowi optymalnej ilości wody, a jednocześnie na spore oszczędności. Są tak zaprojektowane, by rozpraszać strumień wody, kierować je punktowo na konkretne rośliny, a także dopasować ilość wody do konkretnych potrzeb.

Zraszacze ręczne do niewielkich ogrodów

Jeśli nasz ogród czy działka mają niewielką powierzchnię i jesteśmy w stanie bez problemy podlać rośliny ręcznie, dobrym i wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem będą zraszacze ręczne. Są to specjalne końcówki metalowe lub wykonane z tworzyw sztucznych, które montuje się na końcu węża ogrodowego. Po ich zastosowaniu można regulować intensywność oraz rodzaj strumienia wody – niektóre rośliny podlejemy większym strumieniem, innym wystarczy delikatna wodna mgiełka, która zapewni im właściwy poziom wilgoci. Zraszacze ręczne ograniczają zużycie wody, a jednocześnie są bezproblemowe i wygodne w użytkowaniu. Warto wybierać produkty dobrej jakości i pochodzące od sprawdzonych producentów. Możemy wtedy mieć pewność, że urządzenie przetrwa o wiele dłużej niż tylko jeden sezon. Gdy podlewamy rośliny ręcznie, róbmy to albo o poranku, albo po południu, gdy słońce będzie nisko na niebie. Pozostające na roślinach krople wody działają bowiem jak soczewki i przy intensywnych promieniach słonecznych liście mogą zostać popalone.

Systemy zraszające – statyczne i obrotowe

Na dużych powierzchniach trawników, a także w innych częściach ogrodu, dobrym rozwiązaniem mogą być zraszacze statyczne i obrotowe. Umiejscawia się je w konkretnym miejscu w ogrodzie i można mieć z głowy codzienne podlewanie. Zraszacze mogą włączać się i wyłączać automatycznie w zależności od tego, jak je zaprogramujemy. Zraszacze statyczne kierują strumień wody zawsze w jednym kierunku. Natomiast zraszacze obrotowe i rotacyjne zmieniają kierunek strumienia wody, co pozwala na podlanie dużo większego obszaru. Ciekawym rozwiązaniem, które sprawdza się na trawnikach służących do rekreacji, są zraszacze wynurzalne. Znajdują się one pod powierzchnią gruntu, wynurzają się w czasie pracy, a po zakończonym podlewaniu znowu chowają. Dzięki takiemu systemowi mamy zapewnione optymalne podlewanie, a jednocześnie urządzenie w żaden sposób nie przeszkadza w użytkowaniu trawnika. Systemy zraszające bardzo dobrze sprawdzają się w niewielkich ogrodach i na dużych powierzchniach sadów, na działkach i trawnikach, a także wszędzie tam, gdzie jest potrzebne systematyczne podlewanie oraz oszczędności na zużyciu wody.

W ofercie producentów systemów nawodnienia można również znaleźć systemy zraszające szyte na miarę – są one projektowane indywidualnie w zależności od potrzeb w konkretnym ogrodzie czy na terenie zielonym. Takie rozwiązanie jest droższe niż kupno gotowych zraszaczy, jednak dobrze się sprawdza w miejscach, w których zastosowanie zwykłych rozwiązań może być problemowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bateria łazienkowa wraz z białą umywalką Previous post Wszystko o bateriach i akcesoriach łazienkowych
Oświetlenie przemysłowe na hali w firmie Next post Oświetlenie przemysłowe – jakie kupić?