mężczyzna muruje

Szybkie murowanie – jakie materiały budowlane się do tego nadają?

Doświadczenie ekip murarskich to nie jedyny element składowy wpływający na to, że etap powstawania ścian można zdecydowanie przyspieszyć. Liczy się także technika murowania oraz rodzaj wykorzystywanych materiałów. Jakie rozwiązania gwarantują „szybkie murowanie?

Materiały usprawniające murowanie

Szybkie tempo prac jest pożądane przez inwestorów, tak deweloperów, jak i prywatnych klientów zlecających budowę domu, bądź budujących swoje obiekty systemem gospodarczym. Sprzyja ono realizacji harmonogramu inwestycji i przyspiesza termin jej odbioru przez inwestora. Im szybciej będą postępowały prace na budowie, tym niższe będą końcowe koszty robocizny i wynajmu sprzętu.

Dzięki Systemowi Budowy H+H, w którym znajdują się m.in. bloczki z betonu komórkowego, można wznosić przegrody zewnętrzne i wewnętrzne szybko, prosto i ze zmniejszonym ryzykiem powstawania błędów wykonawczych. Wszystkie bloczki z betonu komórkowego H+H, mają z uwagi na dużą dokładność wymiarową powtarzalne wymiary,  dlatego będą do siebie dobrze dopasowane. Wysoka dokładność wymiarowa to również możliwość murowania przy wykorzystaniu zaprawy klejowej, która ułatwia poziomowanie elementów, a tym samym przyspiesza powstanie muru.

Dlaczego bloczki z betonu komórkowego przyspieszają murowanie?

Wysoka dokładność wymiarowa nie jest jedyną cechą bloczków z betonu komórkowego, która sprzyja przyspieszeniu murowania. Kolejną jest ich masa – elementy są lekkie, więc łatwiej można je przenosić z miejsca na miejsce bez użycia ciężkiego sprzętu.

Większość bloczków z betonu komórkowego posiada profilowane powierzchnie czołowe, pozwalające na łączenie na pióro-wpust, tj. bez wypełniania spoin pionowych (wypełniona jest jedynie spoina wsporna). Część elementów jest dodatkowo wyposażona w uchwyt na powierzchni czołowej, który ułatwia przenoszenie. Wszystkie te rozwiązania pozwalają skrócić czas powstawania inwestycji poprzez przyspieszenie prowadzenia prac murarskich.

Szybsze przeprowadzenie prac murarskich zapewniają już same wymiary elementów z betonu komórkowego. Dzięki porowatej strukturze wewnętrznej a tym samym niższej masie produktu możliwa jest produkcja elementów o dużych wymiarach wciąż gwarantujących proste prowadzenie prac. Co więcej do ścian wewnętrznych nienośnych w Systemie Budowy H+H dostępne są panele z betonu komórkowego (H+H Panel Tempo) o powiększonych wymiarach 600 x 500 mm gwarantujące jeszcze mniejszą pracochłonność.

 

One thought on “Szybkie murowanie – jakie materiały budowlane się do tego nadają?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

salon z kominkiem Previous post Jak urządzić salon z kominkiem?
Budowlańcy przygotowują się do wylania betonu na fundament Next post Jaki beton na fundament warto wybierać podczas budowy domu